W koleje losu ludzi wszystkich czasów i narodów wpisały się wydarzenia oraz zjawiska nieprzerwanie zachodzące na przestrzeni wieków. Nieobce nam jest to, co dzieje się tu i teraz, natomiast owiana tajemnicą przeszłość zmusza do sięgnięcia po materiały wyjaśniające, uzupełniające i pogłębiające dotychczas zdobytą wiedzę. Nakładem Wydawnictwa Harperkids ukazała się książka Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki, którą z powodzeniem można uznać za kompendium wiedzy w wersji dla dzieci (choć dorosłych również zainteresuje).
Lektura ma charakter encyklopedyczny, każde hasło zawiera tylko jedno słowo. Słów omawiających interesujące zagadnienia dotyczące świata starożytnego jest dokładnie sto. Wyjaśnienia wszystkich haseł, chociaż krótkie (kilkuzdaniowe), są konkretne, bez zbytniego rozpisywania się, z pominięciem informacji mało istotnych, wyczerpujące temat (wraz z ilustracją mieści się na jednej stronie). Taki zapis nie zniechęca, ale ułatwia zrozumienie oraz zapamiętanie treści związanych z obszarami leżącymi wokół Morza Śródziemnego. To właśnie tam, w okresie od 3500r. p.n.e. rozwijały się antyczne cywilizacje, a związane z nimi osoby, miejsca, wydarzenia, przedmioty, wynalazki, bogowie, mity oraz idee znalazły się na warsztacie pisarskim autora publikacji.
Clive Gifford, by ułatwić czytelnikowi odbiór, zamieścił na początku książki oś czasu z umiejscowionymi na niej cywilizacjami, okresem ich trwania i obszarem działania. Każdej z nich przypisał symbol graficzny, ułatwiający zorientowanie się, której cywilizacji dotyczą omawiane treści. Hasła (wraz z odpowiednim symbolem graficznym) zostały usystematyzowane nie według porządku alfabetycznego, lecz z uwzględnieniem antycznych kultur: Egipcjan, Fenicjan, Minojczyków, Greków oraz Rzymian. Dzięki lekturze czytelnik wzbogaci swoją wiedzę. Dowie się, co wspólnego ma nilometr z Nilem, czyj dekret zapisano na kamieniu z Rosetty, ile tysięcy ślimaków potrzeba było do wyprodukowania jednego grama purpurowego barwnika oraz dlaczego wybudowano labirynt. Przypomni sobie usłyszane kiedyś imiona: Kleopatra, Afrodyta, Hatszepsut czy Ozyrys. Przestaną być dla niego tajemnicą tajemnicze dotychczas słowa: Ra, Uszebti, triera, ostrakon czy pucolana. Mnóstwo jeszcze innych ciekawostek skrywają karty lektury.
Świat starożytny w 100 słowach to nie tylko sto interesująco wyjaśnionych haseł. Jest również szczegółowe Kalendarium, mapa starożytnego świata, słownik, indeks oraz źródła (tradycyjne i internetowe). Treść wzbogacona została kolorowymi ilustracjami autorstwa Gosi Herby. Przystępny i ciekawy język przekazu, twarda okładka oraz duży format to dodatkowe atuty publikacji. Książka Wydawnictwa HarperKids opowiada o cywilizacjach od dawna już nie istniejących, które jednak wiele po sobie pozostawiły: niezwykłe skarby antycznych kultur do dnia dzisiejszego zadziwiają.
Kolorowa encyklopedia przedstawiająca każdy zakątek świata. Encyklopedia zawiera podstawy geografii fizycznej (powstawanie Ziemi, rzeźba terenu, rzeki...
Golf jeszcze nigdy nie był tak popularny wśród dzieci na całym świecie, a ta kolorowa, wciągająca książka stanowi krótki przewodnik po tej...