Recenzja książki: Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Praktyczny poradnik

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Więź małżeńska jest darem, który dla obojga małżonków stanowi element warunkujący trwałość i nierozerwalność. W słowach przysięgi: ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci każda ze stron zobowiązuje się tak kierować swoim codziennym życiem, by nieustannie przyczyniać się do budowania związku trwałego i szczęśliwego. Autorzy praktycznego poradnika Stwierdzenie nieważności małżeństwa są wieloletnimi specjalistami w zakresie prawa cywilnego, kanonicznego oraz małżeńskiego, dzięki czemu poruszone w lekturze problemy zostają zaopiniowane przez liczących się w świecie prawniczym profesjonalistów.


Jacques Vernay i Bénédicte Draillard pokazują istotę tego, co dokonuje się w sądzie działającym w imieniu biskupa danej diecezji: określenie czy w momencie zawierania sakramentalnego związku zostały spełnione warunki co do jego ważności. Przekazywane przez autorów treści zostały zobrazowane konkretnymi przykładami z sądowej praktyki, co wskazuje na dogłębną znajomość tematu oraz pragmatyczne umiejętności (z oczywistych względów zostały pominięte nazwiska, daty i miejsca oraz zmieniono imiona procesujących się osób). Bez wątpienia zainteresowani odnajdą w lekturze użyteczne wskazówki, najpierw jednak będą mieli okazję prześledzić kwestie fundamentalne, dotyczące sakramentu małżeństwa (charakter, cele, istota, zgoda stron, konstytuująca miłość, nierozerwalność, jurysprudencja, a także stanowisko autorów biblijnych oraz praktyczne elementy związane z procesem stwierdzenia nieważności małżeństwa).


Wprowadzając czytelnika w realia procesu kościelnego, autorzy – posiłkując się konkretnymi paragrafami prawa kanonicznego – omawiają powody, których zaistnienie sprawia, że małżeństwo może zostać uznane za nieważne. Są to: wady zgody małżeńskiej (niezdolność do zawarcia małżeństwa, brak dostatecznej wiedzy o nim, podstęp, symulacja, małżeństwo warunkowe, przymus i bojaźń); przeszkody zrywające (różnica religii, wiek, niemoc płciowa, uprowadzenie, występek, pokrewieństwo, powinowactwo, wieczysty ślub czystości w instytucie zakonnym, święcenia kapłańskie); brak formy kanonicznej (wymagane jest publiczne wyrażenie zgody małżeńskiej wobec Kościoła i co najmniej dwóch świadków). Ciekawymi są rozważania dotyczące dyspens od formy kanonicznej, uważnienia nieważnego małżeństwa oraz samego procesu.


Praktyczny poradnik Stwierdzenie nieważności małżeństwa jest lekturą w pełni pożądaną, dowodzi bowiem, że proces unieważnienia tego sakramentu jest bardzo poważną sprawą. W coraz bardziej zlaicyzowanym społeczeństwie nie wolno zapominać o publicznym, kościelnym i społecznym wymiarze małżeństwa. W wyjaśnianiu tych trudnych treści, autorzy posłużyli się konkretnymi przykładami ze swej kilkudziesięcioletniej praktyki w trybunale kościelnym, stosownymi przepisami prawa kanonicznego, zacytowali odpowiednie kanony, paragrafy i artykuły. Wybrane teksty zamieścili w ramkach. Pomocą służą również liczne przypisy, zawierające wyjaśnienia, zapisy bibliograficzne oraz adresy stron internetowych. Publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech bez wątpienia spotka się z zainteresowaniem przede wszystkim małżonków borykających się z problemami wspólnego życia. Posłuży również katechetom pracującym z młodzieżą gimnazjalną i szkół średnich, dla której omawiana problematyka jest jednym z wielu wyzwań.

Kup książkę Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Praktyczny poradnik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Praktyczny poradnik
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy