Recenzja książki: Strażnicy wrót. Jaga i stalowy chochoł

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Strażnicy wrót to seria, która od pierwszego tomu zwracała uwagę rewelacyjnym pomysłem i znakomitymi rozwiązaniami fabularnymi, budząc bardzo duże oczekiwania przed premierą kolejnej książki z cyklu. Ten, na szczęście, spełnia wszelkie obietnice. Jaga i stalowy chochoł to znakomita lektura, zanurzona w świecie magii, po brzegi wypełniona mitologią słowiańską, ale też wierzeniami dużo bardziej egzotycznymi, bo mającymi swe korzenie w Azji i Afryce. To książka oparta na solidnych fundamentach: przemyślana, logiczna i przez to niemożliwie wciągająca.

recenzja Strażnicy wrót. Jaga i stalowy chochoł

Po wydarzeniach opisanych w tomie pierwszym jedenastoletnia Jaga na dłużej osiada w Nieustraszonym, bardzo starym i wielkim domu na orlich nogach. Po podpisaniu cyrografu dziewczynka zobowiązuje się przez siedem lat, miesięcy i dni opiekować oraz sprawować pieczę nad „żyjącym" domem. Pobiera nauki u znakomitego maga, Jana Twardowskiego, ale pomaga też pensjonariuszom domu, starym magicznym stworzeniom. Młodą czarownicę wspiera w tych obowiązkach Niespokojna Banda, grupka młodych demonów. Jest jednak sprawa, która wyjątkowo niepokoi Jagę. Cykor, jej młoda chata wielkości domku dla lalek, przechodzi przemianę w dom na orlich nogach. Towarzyszą temu skoki w czasoprzestrzeni, których Cykor nie potrafi kontrolować. Na domiar złego swoje niecne plany przędzie zmór, Krzysztof Strachota, a smoki zamieszkujące Księżyc planują coś, co Ziemianom nawet by się nie przyśniło.

Jaga i stalowy chochoł to rozrywka na najwyższym poziomie. Starannie budowane napięcie, logika i konsekwencja wydarzeń sprawiają, że bez trudu przenosimy się w zakamarki Nieustraszonego, wędrujemy do Groty pod Krakowem czy fundujemy sobie teleportację na... Księżyc! Narracja wciąga od pierwszej strony. Zakończywszy lekturę jednego rozdziału, z wypiekami na twarzy sięgamy po kolejny – i tak aż do finału powieści. Jaga... to bowiem lektura nieodkładalna.

Zachwyt wzbudza swoboda i umiejętność autora w kreowaniu przestrzeni. Nie zwyczajnej i płaskiej, ale tętniącej magicznym życiem, z której wylewają się wodospady mocy, nawałnice zaklęć i tomy run. Otoczenie zaskakuje, pochłaniając czytelników bez reszty. Maciej Rożen skonstruował świat, który z powodzeniem może konkurować z magicznymi przestrzeniami opisanymi przez J.K. Rowling. W Strażnikach wrót czujemy się jednak bardziej swojsko, bardziej u siebie. Akcja rozgrywa się bowiem w Krakowie, a na stronach książki spotkać można istoty rodem z mitów i podań słowiańskich.

Jaga i stalowy chochoł to lektura, która wzbudza apetyt na kolejną (mam nadzieję, że nie ostatnią!) część serii Strażnicy wrót. To publikacja, która sprawi, że dzieci pokochają czytanie i być może odkryją przy okazji, że prawdziwa magia może kryć się w... książce!

Kup książkę Strażnicy wrót. Jaga i stalowy chochoł

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Strażnicy wrót. Jaga i stalowy chochoł
Inne książki autora
Zła krew
Maciej Rożen0
Okładka ksiązki - Zła krew

TO MIASTECZKO JEST JAK PRZEDSIONEK PIEKŁA, TRUCIZNA SĄCZY SIĘ DO ŻYŁ KAŻDEGO, KTO TU MIESZKA Topice, 31 stycznia 1998 roku. Rozdziobana twarz młodej...

Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku
Maciej Rożen0
Okładka ksiązki - Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku

Zapraszamy do świata przepysznej magii. Poznaj historię niezwykłej dziewczynki, która najbardziej na świecie pragnęła zostać czarodziejką smaku. Zuzanna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy