Strażnicy wrót to seria, która od pierwszego tomu zwracała uwagę rewelacyjnym pomysłem i znakomitymi rozwiązaniami fabularnymi, budząc bardzo duże oczekiwania przed premierą kolejnej książki z cyklu. Ten, na szczęście, spełnia wszelkie obietnice. Jaga i stalowy chochoł to znakomita lektura, zanurzona w świecie magii, po brzegi wypełniona mitologią słowiańską, ale też wierzeniami dużo bardziej egzotycznymi, bo mającymi swe korzenie w Azji i Afryce. To książka oparta na solidnych fundamentach: przemyślana, logiczna i przez to niemożliwie wciągająca.
Po wydarzeniach opisanych w tomie pierwszym jedenastoletnia Jaga na dłużej osiada w Nieustraszonym, bardzo starym i wielkim domu na orlich nogach. Po podpisaniu cyrografu dziewczynka zobowiązuje się przez siedem lat, miesięcy i dni opiekować oraz sprawować pieczę nad „żyjącym" domem. Pobiera nauki u znakomitego maga, Jana Twardowskiego, ale pomaga też pensjonariuszom domu, starym magicznym stworzeniom. Młodą czarownicę wspiera w tych obowiązkach Niespokojna Banda, grupka młodych demonów. Jest jednak sprawa, która wyjątkowo niepokoi Jagę. Cykor, jej młoda chata wielkości domku dla lalek, przechodzi przemianę w dom na orlich nogach. Towarzyszą temu skoki w czasoprzestrzeni, których Cykor nie potrafi kontrolować. Na domiar złego swoje niecne plany przędzie zmór, Krzysztof Strachota, a smoki zamieszkujące Księżyc planują coś, co Ziemianom nawet by się nie przyśniło.
Jaga i stalowy chochoł to rozrywka na najwyższym poziomie. Starannie budowane napięcie, logika i konsekwencja wydarzeń sprawiają, że bez trudu przenosimy się w zakamarki Nieustraszonego, wędrujemy do Groty pod Krakowem czy fundujemy sobie teleportację na... Księżyc! Narracja wciąga od pierwszej strony. Zakończywszy lekturę jednego rozdziału, z wypiekami na twarzy sięgamy po kolejny – i tak aż do finału powieści. Jaga... to bowiem lektura nieodkładalna.
Zachwyt wzbudza swoboda i umiejętność autora w kreowaniu przestrzeni. Nie zwyczajnej i płaskiej, ale tętniącej magicznym życiem, z której wylewają się wodospady mocy, nawałnice zaklęć i tomy run. Otoczenie zaskakuje, pochłaniając czytelników bez reszty. Maciej Rożen skonstruował świat, który z powodzeniem może konkurować z magicznymi przestrzeniami opisanymi przez J.K. Rowling. W Strażnikach wrót czujemy się jednak bardziej swojsko, bardziej u siebie. Akcja rozgrywa się bowiem w Krakowie, a na stronach książki spotkać można istoty rodem z mitów i podań słowiańskich.
Jaga i stalowy chochoł to lektura, która wzbudza apetyt na kolejną (mam nadzieję, że nie ostatnią!) część serii Strażnicy wrót. To publikacja, która sprawi, że dzieci pokochają czytanie i być może odkryją przy okazji, że prawdziwa magia może kryć się w... książce!
Jaga Kurzastopka - młoda czarownica - jest córką uzdrowicielki magicznych stworzeń i hodowcy chat na kurzych nogach. Mieszka w Zaklętych Kotlinach...
Zapraszamy do świata przepysznej magii. Poznaj historię niezwykłej dziewczynki, która najbardziej na świecie pragnęła zostać czarodziejką smaku. Zuzanna...