Recenzja książki: Sto porad dla kłamczuchów

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Statystyki donoszą, że człowiek wypowiada od jednego do trzech kłamstw dziennie. I chociaż społeczne życie byłoby trudne, gdyby wszyscy zawsze mówili prawdę, całą prawdę i tylko prawdę, to jednak widać, że powszechny brak prawdomówności jest poważnym problemem. Temu zagadnieniu próbuje sprostać Wydawnictwo Zakamarki, wydając Sto porad dla kłamczuchów, kolejną książeczkę o francuskim chłopcu, którego przygody zachwycają młodych czytelników.

Tym razem mieszkający w centrum Paryża Rolf Cossu zakochał się. Obiektem jego ukrytych marzeń i głębokich westchnień jest Ofelia, córka Ahmeda, właściciela sklepiku z owocami. To właśnie ona stała się przyczyną wszelkich problemów Rolfa, wokół niej krążyły jego myśli, z nią łączył swoje plany na przyszłość, dla niej biło jego serce. Jak więc ma sprostać licznym zadaniom powierzanym mu przez rodziców? Przecież nie może ciągle pilnować zapominalskiej babci Klary. Najwyżej pójdzie na spacer z psem i zajrzy przez szybę do sklepiku Ahmeda oraz pięknej Ofelii. Musi jej zaimponować – i w tym momencie zaczyna się problem.

W ukrytym na strychu poradniku Sto porad dla kłamczuchów znaleźć można mnóstwo informacji. I Rolf je znajduje, a i z poradnikowych rad skrzętnie korzysta. Do czasu. Gdy przeczytał, że każdy cymbał potrafi kłamać. Należy jednak uważać, żeby nie blefować zbyt często, bo później trudno jest trzymać się prawdy, zrozumiał, że lepiej jak najszybciej przestać. Dobrze że babcia Klara się znalazła. Dobrze że Rolf zdążył napisać opowiadanie. No i to Jezioro łabędzie… A Ofelia?

Książeczka Sto porad dla kłamczuchów przeznaczona jest dla dzieci młodszych. Napisana została w sposób zabawny, językiem prostym, zrozumiałym dla każdego dziecka. Zabawne, czarno-białe ilustracje autorstwa Benjamina Chauda doskonale uzupełniają treść. Twarda okładka pozwala na częste korzystanie z lektury, natomiast duża czcionka oraz powiększone odstępy między wierszami służą doskonaleniu czytania. W książeczce zamieszczono również wykaz francuskich słówek z zapisem wymowy, rysunki przedstawiające portrety członków rodziny Cossu i pozostałych bohaterów oraz plan Paryża wraz z legendą.

Warto sięgnąć po publikację Wydawnictwa Zakamarki, by – uważnie śledząc przebieg wydarzeń – przekonać się o przewadze prawdy nad fałszem oraz podjąć postanowienie o jak najczęstszym mówieniu prawdy.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Sto porad dla kłamczuchów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sto porad dla kłamczuchów
Autor
Książka
Inne książki autora
Lalo gra na bębnie
Eva Susso0
Okładka ksiązki - Lalo gra na bębnie

Lalo gra na bębnie,budzi słońce i całą rodzinę!BOM BOM BAAM! BOM BOM BAAM! Jaki miły poranek! Więcej wesołych dźwięków w książkach "Binta tańczy" i "Babo chce"....

Wszyscy pytają dlaczego
Eva Susso 0
Okładka ksiązki - Wszyscy pytają dlaczego

Czy wszyscy są sobie równi? Dlaczego musimy umrzeć? Kto decyduje o mojej przyszłości? Dziesięcioro dzieci opowiada o sytuacjach z własnego życia i stawia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy