Recenzja książki: Stephen King na wielkim ekranie

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wiele powieści Stephena Kinga stało się inspiracją dla twórców filmowych. Te najbardziej znane i jednocześnie najbardziej lubiane przez samego autora zostały zebrane w publikacji „Stephen King na wielkim ekranie”. Historie, które znalazły się w zbiorze bardzo się od siebie różnią – zarówno objętością jak i podjętą tematyką. Jednak tym, co je łączy, jest przede wszystkim doskonale zbudowane i narastające w miarę zagłębiania się w opowieść napięcie – nieodłączny atrybut wszystkich niemalże powieści Stephena Kinga.

Zbiór otwiera niedawno zekranizowane opowiadanie „1408”, którego filmowa adaptacja nie odniosła większego sukcesu. „1408” jest wśród pozostałych opowiadań historią o najgęstszej atmosferze, trzymającą czytelnika w napięciu już od pierwszych stron. Mimo że opowieść o nawiedzonym hotelowym pokoju wydaje się mocno nierzeczywista, to budowane przez Kinga absurdalne obrazy doskonale działają na wyobraźnię czytelnika budząc w nim uczucie grozy. Kolejnym, najdłuższym w całym zbiorze opowiadaniem zasługującym na szczególną uwagę są „Serca Atlantydów”. Jest to historia małego, dorastającego chłopca, który zaprzyjaźniając się z nowym sąsiadem zaczyna odkrywać zarówno wady, jak i zalety dorosłego życia. Ta z pozoru sielankowa opowieść kryje w sobie mroczną tajemnicę, z którą przyjdzie się bohaterom zmierzyć. Pozostałe historie zamieszczone w publikacji stały się już klasyką kina. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby „Skazanych na Shawshank”, opowieść o sile wytrwania w jednych z najtrudniejszych, bo więziennych warunkach.

Zaskakującym jest, że zabrane w książce opowiadania Stephena Kinga nie są w większości typowymi horrorami. Do gatunku tego można z pewnością zaliczyć wspomniany już pokój „1408”, „Maglownicę”, opowieść o zabijającej ludzi prasowarko-składarce czy „Dzieci kukurydzy”, historię o powstałej w małym miasteczku sekcie złożonej z dzieci. Pozostałe opowiadania to doskonale skomponowane, mające często drugie dno thrillery. King nie skupia się w nich na krwawych zamieszkach z udziałem potworów nie z tej ziemi, ale chce pokazać, że strach czy groza mogą stać się nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. To narastające napięcie jest tym bardziej realne, gdyż pojawia się w rzeczywistym świecie, w domach przeciętnych, szarych, niczego niespodziewających się obywateli. Opowiadania te są tym bardziej cenne, gdyż wymagają od autora poszukiwania inspiracji w prawdziwym świecie. Ukazana rzeczywistość jest miejscami nieco absurdalna i groteskowa – jednak jest to element konieczny do uzyskania gęstej, niemalże widocznej i dającej się prawie dotknąć, przesyconej grozą atmosfery.

Książka „Stephen King na wielkim ekranie” posiada tę niewątpliwą zaletę, że nie trzeba jej czytać od deski do deski, by móc czerpać przyjemność z publikacji. Opowiadania nie są ułożone w zbiorze w sposób tematyczny czy chronologiczny, dlatego obojętne jest, po które z nich sięgnie się jako pierwsze. Należy jednak podkreślić, że lektura każdej z umieszczonych w publikacji historii warta jest poświęcenia jej czasu, bowiem w książce nie ma opowiadań nudnych czy złych. „Stephen King na wielkim ekranie” jest książką kierowaną przede wszystkim do osób, które twórczość mistrza horroru znają tylko z filmów. Natomiast fani Stephena Kinga z publikacji zaczerpną nieco mniej przyjemności, gdyż umieszczone w zbiorze opowiadania były już wielokrotnie publikowane. Po książkę jednak sięgnąć warto – z tej chociażby przyczyny, aby poznać genezę najgłośniejszych w historii kina i cieszących się największą popularnością filmów grozy.

Kup książkę Stephen King na wielkim ekranie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Stephen King na wielkim ekranie
Książka
Inne książki autora
Lśnienie
Stephen King0
Okładka ksiązki - Lśnienie

To jeden z najlepszych współczesnych horrorów. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w niej z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami...

Dziewczyna, która pokochała Toma Gordona
Stephen King0
Okładka ksiązki - Dziewczyna, która pokochała Toma Gordona

Jest to historia kilku dni życia dziewięcioletniej dziewczynki imieniem Trisha. Niedługo po trudnym rozwodzie rodziców, opętana manią pieszych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy