Czas nieubłaganie biegnie naprzód. Nie sposób go cofnąć czy zatrzymać. Nie da się wrócić do dawno minionych zdarzeń ani też przeżyć ich na nowo. Można jedynie pogodzić się z istniejącą rzeczywistością i starać się tak żyć, by każda kolejna chwila była bogatsza w piękne przeżycia. W powieści Barbary Stenki wzajemnie przeplatają się dobro i zło, radość i smutek, uśmiech i łzy. Nie brakuje w niej mrocznych zaułków, ściskającego serce strachu, przerażających spotkań, niemiłych dla ucha zaczepek, ale też wielkich tęsknot, powłóczystych spojrzeń, pięknych marzeń i nadziei na lepsze jutro. W powieści Stenki spotkać można wrogów i przyjaciół, a szybko następujące po sobie zdarzenia oraz niespodziewane zwroty akcji sprawiają, że nie da się oderwać od lektury.
Bohaterką Sekundnika jest mieszkająca w niebezpiecznej dzielnicy piętnastoletnia Ara, która otaczając się (z konieczności) – nie zawsze uchodzącymi za porządnych – obywatelami miasta, zmuszona była walczyć z nie do końca uświadamianymi przez ogół życiowymi trudnościami. Radząc sobie, jak mogła, starała się wyjść zwycięsko z niejednej opresji, nie tracąc przy tym godności, dobrego imienia ani szacunku dla samej siebie. Towarzyszył jej Leon – chłopak wprawdzie nie akceptowany przez rówieśników, ale za to czuły, mądry i wielce pomysłowy. Razem przeżywali przygody, pokonywali przeszkody, piętnowali zło oraz akcentowali dobro. Wyruszyli nawet w nieznane, by ratować matkę Ary, uwikłaną w… Właśnie: co kryje się w niewinnych słowach, zapowiadających kolejne nieobecności? Gdzie to jest – „tam”? Co znajduje się za zakrętem wiejskiej drogi? Na te – i na wiele jeszcze innych pytań – czytelnik znajdzie wyczerpujące odpowiedzi w lekturze. Warto jeszcze tylko dodać, że zakończenie jest z rodzaju tych, o jakich czytelnikowi nawet się nie śniło.
Wzruszająca powieść, opublikowana nakładem Wydawnictwa Literatura, adresowana jest przede wszystkim do młodzieży, dla której szybko upływający czas jest najlepszą okazją do ciągłego rozwoju, zdobywania wciąż nowych doświadczeń, przeżywania niezwykłych przygód oraz realizacji głęboko ukrytych marzeń. Tytułowy sekundnik to symbol codzienności, życia, przemijania; on sam (wskazówka okrążająca tarczę zegara bez chwili najmniejszego nawet przestoju) pracuje na to, by godziny, dni, miesiące, lata były równe i mijały bezpowrotnie. Konsekwentnie. Przeżywanie wraz z bohaterami ich przygód i doświadczeń to powolne przekraczanie granic wieku młodzieńczego, by – kiedyś, w przyszłości – odpowiednio przygotowanym wejść w dorosłość.
Hej, hej! Mam na imię Hela i jestem najfajniejszą dziewczynką w naszym domu! Mieszkam z mamą i tatą, i Parówkasem. To mój pies; Andrzej mówi, że wygląda...
Książka wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. ,,Nie zgadzam się na dorastanie. Czuję...