Dla chrześcijanina krzyż jest nie tylko narzędziem śmierci Chrystusa, ale przede wszystkim znakiem odkupienia, wyrazem miłości Boga do człowieka oraz zwycięstwa życia nad śmiercią. Relikwie ukrzyżowania to teologiczne rozważania o tym, jak z symbolu hańby krzyż stał się obiektem adoracji.
Spojrzenie wgłąb historii przenosi czytelnika na tereny Imperium Rzymskiego, gdzie za sprawą Konstantyna I Wielkiego krzyż zajął miejsce orła na sztandarze cesarskim, rozpoczynając tym samym nowy rozdział w historii Jerozolimy. Powołując się na tradycję, James Charles Wall w swojej publikacji bada pochodzenie drzewa Krzyża, poświęca uwagę odnalezieniu Jego relikwii przez świętą Helenę (podzieliła krzyż Chrystusa na trzy części, aby ofiarować je głównym ówczesnym ośrodkom chrześcijaństwa: Jerozolimie, Rzymowi, Konstantynopolowi). Obszernie pisze o krucjatach, które zmieniły całą historię Europy i zachodniej Azji. Analizuje napis na tabliczce umieszczonej nad głową ukrzyżowanego Pana. Omawia kwestię gwoździ, korony cierniowej, lancy, szaty, Całunu Turyńskiego oraz chusty świętej Weroniki, a także Krwi wypływającej z przebitego boku Chrystusa, którą być może gorliwie zebrali Jego uczniowie. Wymienia również dzieła poświęcone Krzyżowi (przytacza je w całości lub fragmentach, podaje autora, tytuł i czas powstania), zaliczając je do cennego dziedzictwa najpiękniejszych kompozycji (hymny uwielbienia, poematy, sekwencje).
Podważające mnóstwo domniemanych fałszerstw rozważania są interesujące i drobiazgowe, przez co wyjaśnionych zostaje wiele trudnych kwestii w sposób całkowicie zrozumiały dla czytelnika. W refleksjach autora nie brakuje faktów dotyczących zarówno życia religijnego, jak i przebiegu historycznych wydarzeń. Pomocne są fachowe interpretacje, wyjaśnienia komentatorów, przemyślenia egzegetów, myśli teologów i filozofów, refleksje ojców Kościoła. Są daty, nazwiska, pełnione funkcje, plany oraz osiągnięcia papieskie, opisy wydarzeń. Cytowane fragmenty biblijne opatrzono siglami. Słowom greckim przyporządkowano łacińskie odpowiedniki. Pomocą służą przypisy dolne, źródła (polskie i obcojęzyczne), alfabetyczny indeks osób oraz czarno-białe ilustracje (ich wykaz zamieszczono na końcu książki).
Publikacja Wydawnictwa W drodze dla ludzi wierzących stanie się umocnieniem w wierze, poszukującym natomiast pozwoli wyjaśnić wiele spornych kwestii.