reklama

Recenzja książki: Przedwojenne dwory. Najpiękniejsze fotografie

Recenzuje: Damian Kopeć

Nić tradycji snująca się na kołowrotku teraźniejszości

Polski dom szlachecki - dwór. Jeden z najważniejszych elementów polskości od XVII wieku do wybuchu II wojny światowej. Niezależny od rejonu kraju element nieprzerwanego trwania tego, co polskie. Uosobienie tradycji, miejsce pełne życia.

Dwory i dworki były siedzibami kolejnych generacji rodzin szlacheckich. Liczyły czasami nawet po kilkaset lat. Trwały, wyznaczały rytm życia, stawały się kroniką dziejów kraju, poszczególnych rodów, rodzin. Dziś większości z nich już nie ma. Niszczone w czasie wojen, doprowadzane do ruiny w czasie pokoju. Po 1945 roku zaniedbywane i skazane na zniszczenie przez krótkowzrocznych piewców nowej, postępowej ideologii.

Jacek Reginia-Zacharski we wstępie do albumu Przedwojenne dwory. Najpiękniejsze fotografie opisuje zjawisko, jakim były w Rzeczypospolitej dwory i dworki. Kreśli krótką historię tej formy architektonicznej, opisuje rolę, jaką pełniła ona w społeczeństwie, jej znaczenie kulturowe i patriotyczne. Dwór nie był bowiem tylko budynkiem. To także wszystko, co znajduje się wewnątrz i dokoła niego, to charakterystyczne otoczenie parkowo-ogrodowe i gospodarcze. To ludzie, którzy danemu miejscu nadawali unikalny charakter.

Album został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, zatytułowana Dwór - urok prostoty i funkcjonalności, jest krótsza. Druga, Dusza dworu - otoczenie i wnętrze - znacznie bardziej obszerna. Fotografiom towarzyszą opisy pełne pasji, wiedzy i fascynacji ujętymi na nich miejscami, obiektami, ludźmi. Poznajemy, skrótowo, acz treściwie, historię architektury dworskiej, jej ciekawych, nieustannych przemian. Padają nazwiska sławnych właścicieli i wybitnych architektów. Przyglądamy się wnętrzom budynków, ich wystrojowi, klimatowi - nierzadko świetnie uchwyconemu na zdjęciu. Sądzę, że dla większości z nas wszystko, co związane z dworami, jest mało znane. Jako symbol „polskich panów”, szlachty, dość skutecznie wymazano je ze świadomości społeczeństwa, z krajobrazu naszych ziem. W okres dwudziestolecia międzywojennego polskie ziemie wchodziły z dobytkiem około 20 tysięcy dworów. Część z nich uległa zniszczeniu w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Wiele utracono po Pokoju Ryskim i w związku z nowym przebiegiem granic państwa. W 1939 roku, wg szacunków, istniało ponad 20 tysięcy dworów i pałaców. Pięćdziesiąt lat później pozostało ich zaledwie 200, nierzadko w stanie kompletnej ruiny. Dziś, na szczęście, nikt już z dworami nie walczy w imię ideologicznej krucjaty, ale pozostała ich już tylko garstka.

Zapraszam na podróż w czasie, wśród drzew, alei, parków, domostw. Na nostalgiczną wyprawę w świat, który odszedł. Czarno-białe fotografie zachwycają kadrowaniem, światłocieniem, umiejętnością wydobycia z otoczenia urody i atmosfery wybranego miejsca. Są niemymi świadkami historii, o wiele bliższej ludziom i o wiele bardziej (niesłusznie zresztą) zapomnianej.

Kup książkę Przedwojenne dwory. Najpiękniejsze fotografie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przedwojenne dwory. Najpiękniejsze fotografie
Książka
Inne książki autora
Przedwojenna Łódź. Najpiękniejsze fotografie
Jacek Reginia-Zacharski0
Okładka ksiązki - Przedwojenna Łódź. Najpiękniejsze fotografie

Zapraszamy czytelników w podróż do czasów, gdy na ulicy Piotrkowskiej spotkać można było Juliana Tuwima lub Hankę Ordonównę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy