reklama

Recenzja książki: Praktyczne gotowanie według pięciu przemian. Tradycyjna medycyna chińska w kuchni

Recenzuje: Justyna Gul

Kuchnia Pięciu Przemian

Termin „yang” i „yin” wywodzą się ze starożytnej filozofii chińskiej i znajdują swoje zastosowanie w koncepcji, według której świat dzieli się na te przeciwstawne, ale uzupełniające się wzajemnie siły. Z nich też wywodzą się poszczególne żywioły występujące w kuchni Pięciu Przemian, czyli Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal oraz Woda. Czytając, choćby pobieżnie, literaturę na ten temat, uświadamiamy sobie, jak wiele czynników ma znaczący wpływ na przepływ energii w naszym organizmie. Co więcej: możemy się dowiedzieć, że poszczególne artykuły spożywcze są tak naprawdę różnymi formami energii, a ich spożywanie wywołuje w naszym organizmie określone skutki (na przykład przepływ energii w górę czy w dół, na zewnątrz lub do wewnątrz).

O tradycyjnej medycynie chińskiej w kuchni fascynująco pisze Anna Czelej, a jej książka Praktyczne gotowanie według Pięciu Przemian jest znakomitym wprowadzeniem w tajniki chińskiej sztuki odżywiania się. Poradnik, a jednocześnie książka kucharska, przeznaczona jest zarówno dla tych, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się z ideą dwóch sił wyjściowych, czyli yang i yin oraz ich wzajemnymi relacjami, jak i dla wszystkich, chcących pogłębić dotychczasową wiedzę.

Autorka dokładnie wyjaśnia koncepcję Pięciu Przemian, poczynając od wyjaśnienia takich pojęć, jak świadomość, Niebo i Ziemia oraz przywołania zasad transkrypcji chińskiej. Dowiemy się, że Chińczycy opracowali wiele metod, mogących zrównoważyć, zharmonizować i odblokować niepożądany kierunek ruchu w organizmie, a wśród nich znajduje się nie tylko akupunktura, lecznicze ćwiczenia Qigong, ale też na przykład leczenie przy pomocy odpowiedniej diety. To właśnie ona stała się tematem rozważań w jednym z rozdziałów, w którym Czelej przypomina, że opis fundamentalnej struktury rzeczywistości w chińskiej filozofii przyrody opiera się na określeniu praw, według których energie w przyrodzie wciąż płyną, zmierzając do zachowania dynamicznej równowagi. Idąc dalej tym tokiem myślenia, każde zjawisko, z którym się spotykamy, możemy określić według właściwego dla niego ruchu energii oraz umieścić je w grupie zjawisk, które charakteryzują się ruchem jednego z żywiołów.

Autorka książki podkreśla, że w tradycyjnej chińskiej medycynie uwaga nie jest zwrócona na skład chemiczny danego artykułu spożywczego, zatem zalecenia dietetyczne nie mają nic wspólnego z dietetyką w europejskim rozumieniu słowa. W kuchni Pięciu Przemian liczy się smak artykułu spożywczego, jak i jego właściwości wychładzające, nawilżające lub rozgrzewające. W każdej grupie spośród pięciu smaków (słodki, ostry, słony, kwaśny i gorzki) znajdujemy produkty, yin i yang, a ruch energii związany ze smakiem produktów może zrównoważyć zaburzony ruch organów wewnętrznych, ale może go też zakłócić.

Dlatego też, w medycynie chińskiej w skład zrównoważonej diety powinny wchodzić produkty w pięciu smakach i nie powinny być one ani zbyt wychładzające, ani zbyt rozgrzewające. Istotne jest to, że gotowanie według Pięciu Przemian jest metodą przyrządzania potraw, a nie dietą. W poszukiwaniu równowagi autorka pomaga nam, załączając przepisy kulinarne na wiele potraw, które zostały skomponowane według zasad obowiązujących w medycynie chińskiej.

Anna Czelej „zaserwuje” nam zatem makaron domowy, sałatkę z kalafiora z zielonym groszkiem, sałatkę owocową, zupę fasolową, a nawet… ciasta i inne łakocie (w tym pyszny tort makowy z polewą czekoladową i wafelki z masą czekoladową). Wszystko to sprawia, że nie tylko nasze zmysły domagają się zaspokojenia, a ślinianki rozpoczynają wariacje, ale wzrasta nasze zainteresowanie kuchnią Pięciu Przemian. Autorka nie stworzyła bowiem typowej książki kucharskiej, ale raczej poradnik „jak zdrowo żyć”, wykorzystując do poprawy jakości egzystencji jedzenie.

Kup książkę Praktyczne gotowanie według pięciu przemian. Tradycyjna medycyna chińska w kuchni

Zobacz opinie o książce Praktyczne gotowanie według pięciu przemian. Tradycyjna medycyna chińska w kuchni
Autor
Bezglutenowa cukiernia. Przepisy na zdrowe słodkości według Pięciu Przemian
Anna Czelej0
Okładka ksiązki - Bezglutenowa cukiernia. Przepisy na zdrowe słodkości według Pięciu Przemian

Anna Czelej, specjalistka od gotowania według Pięciu Przemian oraz autorka bestsellerowych książek m.in. W piekarni Pięciu Przemian oraz serii W...

Magia związków
Anna Czelej0
Okładka ksiązki - Magia związków

Pierwsza na rynku analiza relacji międzyludzkich w oparciu o chińską filozofię przyrody i Księgę Przemian.Autorka już od kilkunastu lat zgłębia zasady...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski