„Ale najfajniejsze w historii >>Podkręć jak Beckham<< jest to, że wcale nie musisz pochodzić z Indii czy być kibicem piłki nożnej, żeby cię wciągnęła w swoją fabułę!” – zauważa autorka książki „Podkręć jak Beckham”, opartej na scenariuszu filmu pod tym samym tytułem.
Bohaterka, pochodząca z Indii Jess Bhamra, marzy o krze w piłkę nożną. Jej idolem jest David Beckham – dziewczyna ma nadzieję, że kiedyś dorówna mu umiejętnościami na boisku. Realizuje swoje pragnienia kopiąc piłkę w parku, z kilkoma kolegami. Jess nie interesuje się modą, podrywanie chłopaków uważa za stratę czasu, nie zadaje się też ze swoimi próżnymi koleżankami. Choć wszyscy wokół twierdzą, że przeznaczeniem dziewczyny jest zamążpójście (siostra Jess, Pinki, ma właśnie urządzić wieczór zaręczynowy), Jess nie ma ochoty uczyć się obowiązków przyszłej pani domu – gotować potrafi każdy, a podkręcać piłkę jak Beckham – niewielu. Rodzice Jess nie przyjmują tego do wiadomości, wybrali już dla córki studia prawnicze na pobliskim uniwersytecie. Tymczasem dziewczynę grającą jak zwykle w parku zauważa Jules, zawodniczka żeńskiej drużyny futbolowej. Jules zaprasza Jess na trening. Trener – przystojny Irlandczyk, Joe, dostrzega talent bohaterki i roztacza przed nią czarowne wizje piłkarskiej przyszłości. Ale żeby grać, Jess będzie musiała ciągle okłamywać swoją rodzinę. Jeśli doliczyć do tego jeszcze uczucie, jakie zalęgnie się między nią a trenerem – pewne jest, że emocji w „Podkręć jak Beckham” nie zabraknie. Co ma zrobić młoda, marząca o szczęściu dziewczyna? Przeciwstawić się rodzinie i tradycjom, czy pozostać wierna kulturze? Hinduskie zwyczaje różnią się od europejskich – Jess Bhamra może nie znaleźć zrozumienia nawet u swoich koleżanek z drużyny. Nie wie, co będzie dla niej najlepsze, nie ma pojęcia, komu się podporządkować. Z natury prostolinijna, źle czuje się, okłamując rodziców. Jednak wierność wobec nich oznacza zaprzepaszczenie marzeń o grze. Okazuje się ponadto, że zawodnicy innych wyznań czy odmiennego koloru skóry są często dyskryminowani i poniżani na boisku.
Książka ta opowiada także o ludziach, którzy muszą pogodzić się z tym, że zostali wychowani w innej kulturze niż panująca w kraju, do którego się przenieśli – ich dylematy, problemy dotyczące identyfikacji i tożsamości przybyszów z krajów azjatyckich przedstawia się w ciekawej powieści dla dziewczyn. Wydarzenia zakorzenione w różnicach kulturowych przeplatane są sytuacjami dla nastolatków uniwersalnymi – pierwszymi zauroczeniami, konfliktami na linii dzieci-rodzice czy prawdziwymi przyjaźniami. W książkę wpisany został też wątek homoseksualizmu i odmienności związanej z inną orientacją seksualną, sporo miejsca poświęca Narinder Dhami na zagadnienie tolerancji, akceptacji drugiego człowieka. Jak przyznaje – wychowywała się w podobnych warunkach, jak Jess Bhamra – dlatego też opisane w powieści sytuacje są realne i dla niej bliskie.
Ale w „Podkręć jak Beckham” nie ma miejsca na psychologiczne wynurzenia i komentarze zachowań bohaterów – wszystko poświęcone jest akcji, wnioski dotyczące problemów wypływających z „odmienności” muszą czytelnicy wysnuć sobie sami. Dostają do rąk książkę, w której cały czas coś się dzieje, wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie, a postacie muszą sobie radzić z coraz to nowymi wyzwaniami i przeciwnościami losu. Skutki owych wydarzeń, rozterki i dylematy moralne odbiorcy mogą poznać za sprawą zachowań bohaterów i własnych przemyśleń, nietrudno jest tu odkryć, co stoi za większością kłopotów.
Książka napisana jest zgrabnie, zachowana została równowaga między ilością dialogów i opisów. Narrację prowadzi główna bohaterka – Jess przekazuje swoje obserwacje a także refleksje, nazywa swe emocje i odczucia oraz tłumaczy przyczyny niechęci rodziców do obranego przez siebie trybu życia, przybliża więc różnice kulturowe. Polskich czytelników z pewnością urzeknie egzotyka tej książki – hinduskie obyczaje nie należą do często spotykanych nawet na kartach wydawanych u nas powieści dla młodzieży. Ta egzotyka jednak stanowi tylko tło dla wydarzeń, ich sedno jest uniwersalne i zrozumiałe dla nastolatków na całym świecie. Powieść nie jest zbyt długa, za to bardzo skondensowana. Lektura z pewnością dostarczy materiału do rozważań, przyniesie też rozrywkę.