Recenzja książki: Pod kluczem

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Marzenia bywają niebezpieczne, dlatego należy bardzo uważać na to, o co się prosi los. To, co z pozoru wydaje się piękne, bajeczne i niezwykłe, może się przekształcić w piekło.

Rowan wiedzie nudne życie pracownicy żłobka w Londynie. Zarabia niewiele, nie ma przyjaciół, nie ma chłopaka, jej matka wyjechała z Wielkiej Brytanii, a zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć wyzwanie i spróbować zmian. Kiedy kolejny awans w pracy omija dziewczynę szerokim łukiem, Rowan postanawia spróbować szczęścia gdzie indziej. Nieoczekiwanie znajduje ofertę pracy marzeń. Ale czy na pewno? Czy wielki, luksusowy dom gdzieś w Szkocji, miła rodzina i niebotycznie wysoka pensja to spełnienie jej marzeń? Czy zamiast miękkich dywanów, szczodrego wynagrodzenia i nowoczesnego domu Rowan nie powinna raczej zobaczyć upiornego domiszcza na odludziu, pracy przy czwórce dzieci przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i tajemnic, które snują się wokół nowego miejsca niczym mgły w ponury szkocki poranek?

Pod kluczem realizuje znany z powieści grozy motyw odosobnienia, zamknięcia, upiornej tajemnicy z przeszłości przeplatającej się z niejasną teraźniejszością. Motywy znane z Zamczyska w Oranto Walpole’a, Mnicha M.G. Lewisa, a nawet Dziwnych losów Jane Eyre Charlotte Bronte łączą się tu z nowoczesnością. Mamy i porzucone dziecko, tajemnicze okoliczności śmierci w przeszłości, grzeszne związki, duchy i walkę z nimi. Wszystko zmierza do jednego: pokonania zła, które jest niepokonalne. Całość ujęto w formie rozpaczliwych listów, pisanych przez oskarżoną o zabójstwo Rowan. Czy jednak jest ona rzeczywiście winna i jak doszło do śmierci jednej z jej podopiecznych? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba prześledzić wspomnienia dziewczyny. Wspomnienia, co warto podkreślić, niezwykle emocjonalne i zakończone ciekawą puentą.

Szkockie pustkowia, jak wiele innych miejsc, doskonale nadają się do tworzenia atmosfery grozy, tajemniczości, zbrodni. Mnóstwo tu mgły, samotności, podejrzliwych spojrzeń z rzadka pojawiających się mieszkańców najbliższej okolicy. To świat, w którym wszystko toczy się swoim trybem, bardzo odmiennym od londyńskiego, pełnego gwaru, świata.

Ruth Ware nie po raz pierwszy sięga po wątek domu na pustkowiu. W powieści W ciemnym, mrocznym lesie bohaterowie spędzają upiorny weekend na wsi. Z kolei Dziewczyna z kabiny nr 10 to opowieść o zamknięciu na luksusowym jachcie, na którym dochodzi do zbrodni. W każdej z tych powieści klaustrofobiczne otoczenie sprawia, że czytelnik dostaje do ręki pełną napięcia, wieloznaczną zagadkę, w której tajemnice z przeszłości mieszają się z duchami, a przyjazny i ciekawy świat staje się upiorną pułapką. To doskonała, sprawdzona koncepcja, dzięki której powieści Ware czyta się w napięciu i z wypiekami na policzkach.

Nazywana „Agathą Christie naszych czasów", Ware w rzeczywistości jest pisarką, która zręcznie wykorzystuje stosowane przez Christie wątki, dodając do nich lęki nieobce młodszym czytelnikom. Strach o utratę pracy, przyjaciół, brak oparcia w rodzinie wystarczą, aby stworzyć gęstą i duszną atmosferę niepewności. Jeśli doda się do tego kilka duchów, otrzymujemy doskonałą, pełną grozy powieść.

Polecam.

Tagi: bóg

Kup książkę Pod kluczem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pod kluczem
Książka
Pod kluczem
Ruth Ware
Inne książki autora
Kobieta z kabiny dziesiątej
Ruth Ware 0
Okładka ksiązki - Kobieta z kabiny dziesiątej

Lo Blacklock, dziennikarka pisząca dla magazynu podróżniczego, właśnie otrzymała zlecenie życia: tydzień na luksusowym, kameralnym rejsie.Niebo jest czyste...

Dziewczyna z kabiny nr 10
Ruth Ware0
Okładka ksiązki - Dziewczyna z kabiny nr 10

Jak powstrzymać mordercę, skoro nikt nie wierzy w jego istnienie? Szeregowa dziennikarka Lo Blacklock dostaje od przełożonej życiową szansę: ma zdać relację...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy