Recenzja książki: Pani na opak. Miniatury sceniczne.

Recenzuje: Justyna Gul

Sceniczne igraszki ze słowem

Z naszą panią trudno wytrzymać (…) Nasza pani jest okropnie uparta (…) Moja mamusia mówi, że pani jest konsekwentna” - te słowa moglibyśmy usłyszeć w szkolnej klasie i stanowiłyby one kwintesencję relacji nauczyciel-uczeń. Nie jest to jednak fragment podsłuchanej rozmowy, ale niesamowicie pomysłowa miniatura sceniczna, jedna z wielu w książce Marzeny Kwietniewskiej Pani na opak. Miniatury sceniczne. Ta pozycja to doskonały pomysł dla nauczycieli prowadzących zespoły teatralne, wychowawców, którzy przygotowują szkolne apele oraz samych dzieci, które odgrywając zawarte w niej scenki, mają szansę na doskonałą zabawę.

Książka Marzeny Kwietniewskiej zawiera piętnaście miniatur scenicznych przeznaczonych dla małych aktorów, a ich tematyka porusza sprawy bliskie dziecku, oscylujące wokół uczniowskich doświadczeń. Autorka proponuje zatem scenę na ślubowanie pierwszych klas („Pierwszaki”, „Spotkanie z Pinokiem”), fantazję sceniczną, z której pochodzą słowa rozpoczynające niniejszą recenzję („Pani na opak”), razem z dziećmi poczekamy też na Świętego Mikołaja („Czekając na Świętego Mikołaja”) i usłyszymy smutną prawdę: „Wiosny nie będzie”. W zbiorze znajdziemy także widowisko w czterech scenach („Dalej w las”), a wraz z uczniami pożegnamy szóstą klasę („Żegnaj, szósta klaso”).

Autorka proponuje także szczególnie przydatną w trakcie tworzenia programu apelu na zakończenie szkoły fantazję sceniczną „Za chwilę wakacje”, a na rozpoczęcie roku nauki mamy „Przedwrześniowy sen”. Walorem tych miniatur jest to, że można je bez problemu dostosować do określonych potrzeb i możliwości reżysera oraz zespołu, a w wykreowane przez autorkę postacie, dzieci - ze względu na przystępność języka i znajomość odgrywanych sytuacji - z pewnością wczują się bez problemu. Co więcej, będzie to dla nich nie tylko pierwsza próba na „scenie”, ale i szansa na nauczenie się współpracy oraz kompromisowości. Wszystkie te sceniczne miniatury mogą być wykorzystywane w różnych warunkach - zarówno w przeznaczonym do tego celu specjalnym pomieszczeniu, jak i w klasie szkolnej czy auli.

Pani na opak to kolejna już pozycja Wydawnictwa Impuls, warta polecenia zarówno nauczycielom oraz osobom związanym z procesem wychowawczym, jak i rodzicom. To także znakomita lektura, a role możemy odgrywać na zmianę z dzieckiem odpowiednio głos. Ciekawe, co by na to powiedziała sroga Pani na opak?

Kup książkę Pani na opak. Miniatury sceniczne.

Zobacz opinie o książce Pani na opak. Miniatury sceniczne.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski