Recenzja książki: Opowieści z Zielonej Krainy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dzieciństwo zazwyczaj kojarzy się z radością, szczęściem i zabawą. Ponieważ wiele zmian następuje w chwili, kiedy dziecko rozpoczyna naukę, wczesny okres szkolny jest czasem szybkiego rozwoju. Kształtuje się wówczas umiejętność myślenia logiczno-abstrakcyjnego, a także następują gwałtowne zmiany rozwojowe w zakresie mowy i pamięci. Dziecko uczy się życia w grupie oraz przygotowuje do samodzielnego odgrywania ról społecznych. Jest to równocześnie czas najbardziej odpowiedni na kształtowanie poglądów, sądów i zapatrywań.

Aby wiedza o świecie była bogata a jej zdobywanie sprawiało jak najmniej trudności, Marcin Jeleń skierował do dzieci trzy książeczki, składające się na serię Czytaj Jelenia. Wydane w 2011 roku jako dzieła pojedyncze, w obecnym wydaniu zostały połączone w całość i opatrzone wspólnym tytułem Opowieści z Zielonej Krainy. Zabieg ten jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ w każdej z książeczek dominikański zakonnik przekazuje młodemu czytelnikowi najważniejsze prawdy związane z jego teraźniejszością oraz przyszłością. Świadom ciążącej na nim kapłańskiej odpowiedzialności, autor troszczy się o to, by zderzenie dwóch światów – ziemskiego i wiecznego – wypadło na korzyść tego ostatniego. Aby właśnie tak się mogło stać, pomaga młodemu czytelnikowi dostrzec wszystko to, co w życiu liczy się najbardziej, to, co w hierarchii wartości znajduje się na najwyższym poziomie.

W każdej z trzech książeczek waga życiowych wartości podkreślana jest od samego początku: świadomość celu i wytrwałość w dążeniu do niego, wierność powziętym postanowieniom, działanie w zgodzie z własnym sumieniem, a także przekonanie o konieczności walki z pokusami i przeciwnościami dnia codziennego, to przejawy dojrzałości oraz odpowiedzialności.

Powyższe cechy czytelnik odnajduje u Zygfryda, głównego bohatera opowieści „Dwie krainy”, który – gdy już nieco podrósł – wyruszył na poszukiwanie Zielonej Krainy. Podróż była ciekawa, ale i… z przeszkodami. Starzec smażący na ognisku smakowitą potrawę, trzy butelki z wodą posiadającą cudowną moc, kłamcy zamieszkujący Czarną Krainę, podstępne jeziorko, rozwidlające się na wszystkie strony labirynty ścieżek, szczerzący kły tygrys oraz czająca się dokoła groza – to tylko niektóre z elementów podróży w nieznane.

Z kolei „Dziki owoc” pokazuje, co w życiu liczy się najbardziej oraz że warto stanąć w obronie wartości, zajmujących w hierarchii ważności pierwsze miejsce. Przed Zygfrydem, który pokonał wszelkie przeszkody i dotarł do Zielonej Krainy, stoi nie lada zadanie. Pragnie on przekonać najlepszego przyjaciela, Leona, o istnieniu rzeczywistości, dla której warto poświęcić wszystko. Ich wspólna podróż obfituje w nadzwyczajne wydarzenia, złudne obietnice, zdradzieckie pomysły, dziwne sytuacje oraz niecodzienne zjawiska. Dokąd zaprowadzą ich pokrętne ścieżki, niknące w tajemniczych zaroślach lasu, leżącego na terenie nieprzyjaznej Czarnej Krainy? Co przyjdzie im przeżyć po drodze?

I – wreszcie – czas na opowieść trzecią, która podobnie jak dwie poprzednie trzyma w napięciu do ostatniej strony: „Słonecznik i róża” uczy dostrzegania Bożej obecności w zwykłych, codziennych sprawach. Ponieważ wiele osób i okoliczności czytelnik doskonale zna z dwóch poprzednich książeczek, łatwo mu wyobrazić sobie ubraną w żółtą sukienkę Łucję, która wyrusza w daleką drogę, by zdobyć lekarstwo dla chorej mamy. Chociaż kręta ścieżka wiedzie przez Czarny Las, dziewczynka stara się przestrzegać przestróg mądrego Starca. W towarzystwie kasztanowej klaczy o imieniu Chen oraz przyjaciół Zygfryda i Leona, stawia czoła mnożącym się przeciwnościom. Co tym razem przyjdzie przeżyć młodym bohaterom? Kiedy rozpoznają podstępne działanie przeciwnika? Którędy muszą iść, by dotrzeć do Zielonej Krainy?

W pouczającej historii Marcina Jelenia zostały poddane konfrontacji wiara i wiedza, dobro i zło, prawda i fałsz, odwaga i strach. Trafne spostrzeżenia oraz głębokie pouczenia pokazały drogę postępowania: zawsze trzeba iść za głosem serca, jak najszybciej powstawać z upadków, a także przestrzegać wskazówek dobrego życia. I nieważne, że Zielonej Krainy nie można znaleźć na żadnej mapie świata. Liczy się umiejętność patrzenia „sercem”, wtedy czas ziemskiej wędrówki zaowocuje osiągnięciem ostatecznego celu.

Dzięki opublikowanej przez Wydawnictwo W drodze wspaniałej opowieści o Zielonej Krainie i związanej z nią nadziei, młody czytelnik ma możliwość poznania wielkiej miłość Boga do człowieka. Nauczy się również dokonywania trafnych wyborów. Pomocą posłużą miłe dla oka ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej. Jest to więc lektura nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców i nauczycieli (w dużej mierze skorzystają z niej katecheci), od których w ogromnym stopniu zależy przyszłość oddanych pod ich opiekę wychowanków. Sięgnijmy więc po nią jak najszybciej.

Tagi: bóg

Kup książkę Opowieści z Zielonej Krainy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Opowieści z Zielonej Krainy
Książka
Inne książki autora
Słonecznik i róża
Marcin Jeleń OP0
Okładka ksiązki - Słonecznik i róża

MARCIN JELEŃ OP urodził się w 1973 r. w Warszawie. Po studiach psychologicznych na UW pracował z młodzieżą autystyczną i upośledzoną. Do zakonu wstąpił...

Dziki owoc
Marcin Jeleń OP0
Okładka ksiązki - Dziki owoc

MARCIN JELEŃ OP urodził się w 1973 r. w Warszawie. Po studiach psychologicznych na UW pracował z młodzieżą autystyczną i upośledzoną. Do zakonu wstąpił...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy