Ojciec dla dziecka jest osobą, bez której życie (szczególnie dzieciństwo i młodość) byłoby niepełne. Pomimo tego, że jego rola jest odmienna od matczynej, to obecność kochającego ojca w rodzinie czyni życie ciekawym, radosnym oraz interesującym. Książka „Ojcowska miłość” opowiada, jak „relacja z ojcem wpływa na samoocenę dziecka i rozwój jego osobowości”. Na problematyczność tego zagadnienia mają bezpośredni wpływ czasy, w których przyszło nam żyć. W świecie wciąż mnożących się przeciwności, zagrażających trwałości związku małżeńskiego i rodziny, rola ojca jest szczególnie istotna.
Josh McDowell w swoich przemyśleniach skupia uwagę na ojcowskiej więzi. Podając cechy, jakie powinien posiadać wzorowy ojciec, kieruje myśli czytelnika ku Bogu, stanowiącemu wzorzec ojcostwa. Notuje liczne sigla biblijne oraz historie „z życia wzięte”. Zaznacza, że podstawową potrzebą każdego dziecka jest poczucie miłości i akceptacji ze strony ojca, co wzmacnia poczucie własnej wartości, przynależności oraz kompetencji.
By rola ojca była pod każdym względem zadowalająca, musi on stać się bezwarunkowo godnym zaufania. Dzięki temu dziecko odnajdzie w nim oparcie i schronienie, a także potraktuje go jako obrońcę i przyjaciela. Ojciec nie może tylko dyscyplinować, ale również przebaczać. Przestrzegając wszystkich tych zasad, może być pewien, że zawsze otaczany będzie szacunkiem.
W książce nie zabrakło również refleksji teologicznej. Autor z tęsknotą odnosi się do miłości Boga względem człowieka, pragnąc być „wzorem Bożego serca dla swoich dzieci”. W tym zawierają się: bezwarunkowa miłość, akceptacja, pociecha i schronienie. I to jest właściwe podejście.
Zakończenie każdego rozdziału stanowią „Refleksja, dyskusja i działanie”, zawierające pytania, które mają pomóc treści poszczególnych rozdziałów wprowadzić w życie. Wspaniałym dodatkiem jest „60 fajnych rzeczy, które tata może robić z dziećmi". Rady zawarte w owych sześćdziesięciu punktach są pomysłami wartymi realizacji. Akceptacja ich pomoże każdej ze stron odnaleźć swoje miejsce w relacji ojciec-dziecko oraz dziecko-ojciec.
Książka napisana jest językiem przystępnym. Posiada liczne przypisy, stanowiące zapis bibliograficzny. Niestety – tylko jedna pozycja udostępniona jest w języku polskim, pozostałe zaś są obcojęzyczne. A szkoda, bowiem w sytuacji rozpowszechnionego kryzysu ojcostwa przydałaby się literatura specjalistyczna z tego zakresu. Lektura przeznaczona jest nie tylko dla ojców. Czytające ją matki będą miały okazję aktywnie włączyć się w tworzenie najlepszych więzi rodzinnych. Warto więc po tę publikację sięgnąć jak najszybciej.