Recenzja książki: Obrona wiary

Recenzuje: Adam Maniura

Literatura G. K. Chestertona to już klasyka gatunku. Należy on do najbardziej popularnych pisarzy, a kojarzony jest z literaturą poświęconą tematyce wiary. Katolik, żyjący w trudnej rzeczywistości Anglii przełomu XIX i XX wieku dzięki swym zdolnościom pisarskim zyskał sławę i miano jednego z najlepszych apologetów chrześcijaństwa swoich czasów.

Oczywiście jego Obrona wiary nie ma nic wspólnego z agresywnym skakaniem do gardeł tych, którzy ośmielili się mieć inne zdanie niż Kościół. Z bezlitosną logiką i typowo brytyjskim poczuciem humoru Chesterton obnaża liczne (podobnie jak dziś) pseudonaukowe teorie, które mają wspólny mianownik: służą potwierdzeniu tezy, że Boga nie ma.

Humor i niezachwiana pewność tchną z tej wspaniałej książki. Czytelnik niemal przez cały czas odkrywa, że w gruncie rzeczy myśli podobnie jak autor, tylko nikt wcześniej jego wrażeń nie ubrał w słowa i nie spisał. Co ważne, mimo ogromnej inteligencji autora, książka jest napisana lekko i przystępnie. To nie kaznodzieja czy wykładowca akademicki, to słowa katolika świeckiego, który odpowiedział pozytywnie na łaskę wiary. Dlatego to tak cenna pozycja. Budujące jest wczytywanie się w słowa niosące pokrzepienie, a spisane przez kogoś, kto borykał się z takimi samymi problemami jak my.

Obrona wiary to krótkie eseje na tematy ważne dla Chestertona. Nie pisze on jednak o sprawach charakterystycznych dla swoich czasów, ale niezrozumiałych dla współczesnego czytelnika. Takie założenie byłoby z gruntu fałszywe. Oczywiście Chesterton pisał o problemach, z którymi borykało się współczesne społeczeństwo i religia, ale są to problemy typowe również dla naszych czasów. Czyż nie obserwujemy dziś ataków na chrześcijański model rodziny? Czy nie mamy do czynienia z różnymi pseudonaukowymi teoriami na temat wychowania dzieci? A może przeraża nas zbytnia ingerencja Państwa w życie obywateli? Warto zapoznać się z esejem zatytułowanym Państwo wie lepiej. Brzmi znajomo?


Chesterton posiada niesamowitą zdolność (dostępną tylko wybitnym pisarzom) i wśród tysięcy słów oraz setek zapisanych stron potrafi doskonale podkreślić jedno, kluczowe zdanie. Po przeczytaniu Obrony wiary zerknąłem na recenzję z tyłu i pierwsze, co zwróciło moją uwagę, to słowa Chestertona, pochodzące z eseju poświęconego Księdze Hioba. Zagadki Boga dają więcej satysfakcji niż rozwiązania człowieka. Życzenie przyjemnej lektury byłoby niestosownością w przypadku arcydzieła, jakim jest Obrona wiary. O klasie tej książki po prostu trzeba przekonać się samodzielnie. 

Kup książkę Obrona wiary

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Obrona wiary
Książka
Obrona wiary
Gilbert Keith Chesterton
Inne książki autora
Latająca gospoda
Gilbert Keith Chesterton0
Okładka ksiązki - Latająca gospoda

Obowiązkowa Msza Święta w kościele w Beaconsfield oraz kufel dobrego angielskiego piwa w miejscowej gospodzie ? oto jak dla G. K. Chestertona wyglądać...

Obrona człowieka
Gilbert Keith Chesterton0
Okładka ksiązki - Obrona człowieka

Obrona człowieka to zbiór esejów, które łączy jedno: chęć uchronienia osoby ludzkiej przed zakusami pragnących ją pochłonąć systemów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy