Najlepszym sposobem wspierania rozwoju dziecięcej osobowości jest bajka, przy której wyobraźnia, wzbogacona o nowe doznania, kształci myślenie abstrakcyjne i rozwija kreatywność. O Królewnie Żabce i tajemniczym pierścieniu to podróż do świata dzieciństwa, bezbłędnie kojarzonego z beztroską, pięknem i miłością. Sięgając po książeczkę Joanny Papuzińskiej, czytelnik z pewnością nie będzie zawiedziony.
Gdy ziemię ścisnął przymrozek, zielona żabka usiadła na ganku, błagalnie wytrzeszczając piękne ślepia. Bartek wpuścił ją do domu, owinął ciepłym serdakiem i pozwolił zostać na noc. Gdzie się podziała? Rankiem z niewielkim tobołkiem Bartek wyruszył na poszukiwanie szczęścia. A ono uśmiechało się do niego od samego początku: najpierw w postaci burego kotka oraz rudego pieska. No i miał jeszcze Bartek w kieszeni błyskający srebrem prześliczny pierścień – koronę Królewny Żabki. Na podążaniu przez pola, lasy, rzeczki i mostki upłynęło mu cale popołudnie. A wieczorem, gdy zmierzch snuł się już po ziemi, Bartek z pieskiem i kotkiem, opowiadając swoją historię, w chatce siwiuteńkiej babuleńki siedzieli.
Łatwo można się domyśleć, że żabka to królewna cudnej urody, która przez złego czarownika została porwana i zaklęta w żabią postać. Tak miała trwać do chwili, w której zgodziłaby się zostać żoną maga. W jaki sposób Bartek wykorzysta niezwykłą moc pierścienia? Czy uda mu się wyrwać królewnę z rąk przebiegłego czarnoksiężnika? Co będzie silniejsze, co zwycięży: wzmożona siłą pierścienia dobroć Bartka czy złe czary zbrodniczego czarodzieja? No i co się wydarzy, gdy łzy królewny dotkną tajemniczego pierścienia? Pytań podczas lektury zrodzi się jeszcze więcej, a odpowiedzi będą zaskakujące.
Zaprezentowaną przez Joannę Papuzińską bajkę cechuje ogromna wartość edukacyjna: uwrażliwiając na dobro i zło, pokazuje, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamia konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności, uczy dokonywania dobrych wyborów oraz podejmowania właściwych decyzji. Umożliwia również poznawanie siebie samego. Wreszcie – oswaja z nieuchronnymi sytuacjami, z jakimi styka się każdy człowiek.
Należąca do serii Bajczary publikacja Wydawnictwa Literatura została pięknie zilustrowana. Proste, ale zarazem wymowne rysunki autorstwa Aleksandry Krzanowskiej tworzą nierozerwalną całość z tekstem: dodając całości uroku, przenoszą dziecko w świat wyobraźni. Zrozumiały sposób przekazu, a tym samym czytelny morał, choć akcja toczy się przed wiekami, za górami i lasami, bez wątpienia zostanie trafnie odczytany przez dzieci (powyżej trzeciego roku życia) wzrastające w czasach współczesnych. Dzięki temu wartości ważne dla minionych pokoleń na nowo nabierają znaczenia.
Co zrobić, żeby mama z tatą znów zaczęli ze sobą rozmawiać? Można? upiec placek, który działa cuda, chociaż jest ze zwyczajnej mąki! Jak opowiedzieć bajkę...
Nasza mama wygląda całkiem zwyczajnie. Lubi się z nami bawić i zawsze nam pomaga, kiedy coś jest nie tak. Wczoraj w nocy ulepiła z ciasta kawałeczek...