Recenzja książki: Numer 11

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Jonathan Coe to znany w Wielkiej Brytanii pisarz, krytyk współczesnej kultury, znawca poezji i muzyk. Znany jest z ciętego języka i dosadnych określeń, oceniających otaczający nas świat. Coe zdobył kilka ważnych nagród, m.in. John Llewelyn Rhys Prize, francuską Prix du Meilleur Livre Etranger, Writers’ Guild Award i Prix Médicis Etranger, a jego powieść Rotter's Club stała się kanwą dla serialu BBC.

 

Kolejna książka autora, wydana przez Noir sur Blanc, to w zasadzie afabularna opowieść o kilku osobach, zaplątanych we wzajemnie relacje. Ich dzieje są pretekstem do rozważań narratora nad miałkością naszych czasów. I tak przekłamanie słowa „bezcenny” w popularnym komunikatorze, odczytanego jako „bezecny”, daje początek wielu wydarzeniom. Swoją drogą: czy jest wśród nas ktoś, kto nigdy nie doświadczył podobnego problemu?

 

Smutny świat współczesnych Brytyjczyków, zagubionych w rzeczywistości, poplątanej bardziej niż cokolwiek, co jest im znane, staje się jeszcze gorszy, gdy narrator stara się dostrzec przyczyny tej wszechobecnej jałowości.

 

Kpi z edukacji. Bogaci ludzie wynajmują niezamożnych absolwentów Oksfordu, aby uczuli ich zmanierowane dzieci normalnych, ludzkich - czyli w konsekwencji niesnobistycznych - zachowań. Robią to tylko po to, aby zwiększyć szanse swojego potomstwa na dostanie się na studia w... Oksfordzie.

 

Kpi z zamożności. Bogaci Brytyjczycy kupują domy, w których nikt nie mieszka, dobudowują do nich dodatkowe piętra, najczęściej w głąb ziemi, aby mieć jeszcze więcej niepotrzebnych pokoi i łazienek, z wannami wysadzanymi diamentami. A wszystko to dzięki oszustwom podatkowym, za które nikt nie ponosi kary. Co innego drobna sprzedaż namalowanego przez siebie obrazu. Za to idzie się do więzienia na minimum pół roku.

 

Kpi z kultury, ograniczonej do telewizyjnych talk show - im głupszych, tym lepszych - i reality show, gdzie widzowie decydują o losach bohaterów, upokarzanych dla większej oglądalności wątpliwego spektaklu.

 

Kpi z literatury, z pseudohorrorów i pseudokryminałów, które niszczą ludzką wyobraźnię i przenoszą czytelników poza rzeczywistość, tłumiąc w nich poczucie granicy pomiędzy literaturą a normalnym światem.

 

Kpi z prasy, która już dawno zatraciła potrzebę informowania ludzi o rzeczywistości, a stała się formą jej konstruowania, gdzie fake news jest normą, a oszustwo i nadużycie sposobem walki o czytelnika, a w konsekwencji o pieniądze.

 

Kpi wreszcie z nagród - zarówno filmowych, jak i literackich - przyznawanych za rzeczy ważkie i miałkie, które decydują o losach i powodzeniu twórców i ludzi, usiłujących stworzyć cokolwiek dla poklasku.

 

Coe nie pozostawia nam złudzeń. Jedynie szczere relacje rodzinne i przyjacielskie, nie oparte na zasadzie wzajemności, ale bezinteresowności, są w stanie ocalić człowieczeństwo. Ludzkości nie pozostało nic innego, jak szczera rozmowa, w której nikt nie przekręci słowa „bezcenny” na „bezecny” i nie spowoduje lawiny dziwnych zdarzeń.

 

Pomimo całego pesymizmu i surrealizmu Numer 11 czyli opowieści świadczące o szaleństwie broni się doskonałym warsztatem autora i, trzeba przyznać, także tłumacza. Marek Fedyszak nie utracił niczego z subtelności podanego nam słowa, przeprowadzając nas przez tę historię jak przez mroczną palarnię opium, gdzie wszystko jest przeinaczone, a każda nasza słabość zostaje brutalnie wyciągnięta na światło dzienne. W świetle dzisiejszych zagrożeń Coe stawia pytania o to, dokąd toczy się nasza europejska kultura, oparta na arogancji, lenistwie i ksenofobii, rozumianych jako zachowawczość, dystans i patriotyzm.

 

Doskonała lektura dla każdego myślącego człowieka. Mocno polecam.

Kup książkę Numer 11

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Numer 11
Autor
Książka
Numer 11
Jonathan Coe
Inne książki autora
What a Carve Up!
Jonathan Coe0
Okładka ksiązki - What a Carve Up!

Michael is a lonely writer, obsessed by a film featuring a mad knifeman. When he is commissioned to write the family history of the Winshaws he realizes...

Rodzinna afera
Jonathan Coe0
Okładka ksiązki - Rodzinna afera

Powieść w dwóch tomach. Przeżywający załamanie nerwowe pisarz Michael Owen przyjmuje nietypowe zlecenie. Ma napisać kronikę wpływowej rodziny Winshawów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy