Umiejętności, zainteresowania i zdolności dziecka znajdują odzwierciedlenie w jego działaniu. W zależności od wieku, stopień zaangażowania w zabawę lub pracę jest zróżnicowany. Książka „Nudzimisie” to zabawna historia przeznaczona dla dzieci w różnym wieku. Pomimo tego, że głównym bohaterem jest najsławniejszy pięcioletni Szymek, niesamowite przygody z pewnością zaciekawią młodszych i starszych.
Rafał Klimczak zaprasza czytelnika do bajkowo pięknej i tajemniczej krainy. Nieważne jest jej umiejscowienie na mapie świata. Liczy się obecność małego sepleniącego stworka o imieniu Hubek, w śmiesznym zielonym ubranku i uszach szerokich jak wachlarz. Niesamowitych wrażeń dostarczają opisy codziennego życia w Nudzimisiowie. Któż bowiem przejdzie obojętnie obok kielichów kwiatowych wypełnionych galaretką z owocami? Obowiązkowo trzeba też na dłuższą chwilę zatrzymać wzrok na drzewie pełnym lizaków. Nie można również zapomnieć o tajemniczej zabawie w bańkolotki. Zastanawiające są także koszojady, lemoniadowe źródełko czy Wyjąca Polana. Uśmiech na ustach wywołują śmiesznie brzmiące nazwy i zwroty. Wystarczy wymienić niektóre z nich: „jesteś ludziem”, „nie psedzeźniaj mnie” czy „myślis, ze wsyscy wstają tak wceśnie rano?”
Czytające/słuchające dziecko jest „świadkiem” niecodziennych zdarzeń (pomniejszanie bohaterów, walka zabawkowych rycerzy, wyrastające na głowie świecące antenki). Wszystkie te fikcyjne wydarzenia przenoszące w świat wyobraźni uczą właściwego postępowania, honorowych postaw oraz przestrzegania obowiązujących zasad. Przekonują o potrzebie zdrowego odżywiania i ostrzegają przed łakomstwem. Pokazują wyższość zgody nad kłótnią i brakiem porozumienia. Nakazują pracowitość i prawdomówność, przyznanie się do błędu, poprawę złego postępowania oraz rezygnację z zazdrości. Są pochwałą przepraszania, przebaczania, a także uzdrawiającego śmiechu. Uczą również pokonywać strach, co ułatwia walkę z przeciwnościami dnia codziennego.
Opublikowana nakładem Wydawnictwa Skrzat książka „Nudzimisie”, napisana jest w sposób prosty, łatwy i przyjemny. Słowa przeznaczone do zapamiętania zostały zaznaczone różnobarwną czcionką. Wykonane przez Agnieszkę Kłos-Milewską sympatyczne kolorowe ilustracje, dodają uroku lekturze. Duża czcionka i nieco grubsze kartki zapraszają do czytania. Pełne nadziei są słowa kończące bajeczkę: „A o tym, co się działo dalej z Hubkiem (…) oraz co się wydarzyło u Szymka – a wydarzyło się wiele – będziecie mogli przeczytać w kolejnej książeczce, pełnej przygód i niezwykłości”. Takiej obietnicy warto zaufać.
„Za trzy klepsydry u mnie w pałacu” – pewnie trudno Wam uwierzyć, że tak na spotkanie mogła umawiać się niejedna księżniczka i niejeden...
Zapraszamy Was do lektury ósmej już części ich przygód. Tym razem dowiecie się, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie instrukcji obsługi różnych urządzeń...