Recenzja książki: Najpierw mnie pocałuj

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Pomysł na powieść Lottie Moggach Najpierw mnie pocałuj jest tak współczesny i aktualny, jak to tylko możliwe. Zasadnicza część akcji rozgrywa się bowiem na portalu społecznościowym, a poznajemy jej przebieg za sprawą maili i czatów.

 

Leila jest typową przedstawicielką pokolenia millenialsów. Mieszka z matką, nie zajmuje się właściwie niczym konkretnym, a jej całe życie mieści się w laptopie. Nie ma prawdziwych przyjaciół, z nikim się nie spotyka, a kontakty z ludźmi ogranicza do wirtualnych „polubień" cudzych aktywności na Facebooku. Nie jest w stanie utrzymać się w realnej pracy, bo kontakty z ludźmi „w realu" ją drażnią. Zresztą Leila ma dobrą wymówkę, by nie wychodzić z domu – jej matka choruje na stwardnienie rozsiane i dziewczyna zajmuje się nią praktycznie przez całą dobę. Gdy stan matki się pogarsza, wspólnie postanawiają sprzedać dom, a córka ma po odejściu rodzicielki przenieść się do mniejszego mieszkania, które będzie w stanie sama utrzymać. Kobiety wszystko dokładnie zaplanowały, włącznie z wydatkami, które trzeba będzie ponieść. W końcu matka Leili umiera, a ona przeprowadza się do małego mieszkania na drugim końcu Londynu. Pracuje jako testerka programów komputerowych - w domu. Zarobione pieniądze starczają jej na zakupy, a wolny czas dziewczyna poświęca na granie w World of Warcraft. Nie jest to fascynująca biografia. Wszystko zmienia się, gdy Leila wchodzi na stronę „Czerwona Pigułka", gdzie użytkownicy prowadzą ożywione dyskusje filozoficzno-etyczne. Bohaterka udziela się na forach aż zostaje dostrzeżona przez moderatora i awansuje do elitarnej grupy, w której prowadzi się dyskusje na najwyższym poziomie. Leila ma poglądy liberalne, wierzy na przykład w prawo jednostki do odebrania sobie życia. I tu zaczyna się właściwa akcja powieści. Właściciel serwisu proponuje dziewczynie współpracę. Ma przejąć wirtualną tożsamość Tess, kobiety, która postanowiła się „wymeldować” z tego świata, ale nie chce szumu wokół siebie, nie chce martwić rodziców i licznych znajomych. Leila ma więc zastępować ją przez jakiś czas w sieci, by Tess mogła popełnić samobójstwo.

 

Powieść Lottie Moggach jest zapisem swoistego „kopiuj – wklej”. Leila przez kilka tygodni kopiuje bowiem życie Tess – poznaje jej znajomych, rodzinę, zainteresowania, historię kontaktów mailowych. Stopniowo, bit po bicie, ściąga na komputer i ścianę swojego pokoju zapis życia obcej kobiety. Znajomi będą przekonani, że Tess po prostu wyjechała na dłuższy czas, a Leila w jej imieniu będzie z nimi w kontakcie internetowym. To udaje się - przez jakiś czas…

 

Najpierw mnie pocałuj to raczej powieść psychologiczna, kierowana przede wszystkim do kobiet, niż naprawdę mocny thriller. Autorka dotyka problemów niełatwych - kultu samobójstwa, kwestii przejmowania cudzej tożsamości w sieci, Kokłamywania siebie i bliskich, prawa do życia i śmierci. Moggach pozostawia swą historię w pewnym stopniu otwartą. Ocenić jej bohaterki i zastanowić się nad poruszonymi przez pisarkę problemami musi już każdy z czytelników. 

Kup książkę Najpierw mnie pocałuj

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Najpierw mnie pocałuj
Książka
Najpierw mnie pocałuj
Lottie Moggach
Cytaty z książki

I ostatecznie dotarło do mnie, że w życiu liczy się tylko to, żeby znaleźć kogoś, z kim cię coś naprawdę łączy, kogoś, kto cię rozumie.


Więcej
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy