Zdrowie jest niezwykle ważnym czynnikiem, zapewniającym właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie. Wydana przez Fundację Marka Kamińskiego książka pt. „Nadzieja dla serc”, powstała w oparciu o ogólnopolski program o tej samej nazwie, wspierający dzieci i młodzież (ich rodziców również) z wadami serca. Każda z autorek pięciu kolejnych artykułów porusza zagadnienia bardzo ważne dla tych, którzy zmagają się z problemami kardiologicznymi.
Wstępem do właściwych rozważań jest analiza uczuć rodziców, jakie stały się ich udziałem po usłyszeniu niechcianej diagnozy. W pełni usprawiedliwiony jest żal, lęk oraz poczucie niesprawiedliwości. Wszystko to jednak musi prowadzić do wyzwolenia w sobie wewnętrznej siły i aktywności. Emilia Suszka podsuwa konkretne propozycje redukowania lęku oraz budowania spokoju i zdrowego myślenia.
Pogodzenie się z istnieniem wady serca u dziecka jest sprawą trudną, ale i niezwykle pożądaną, bowiem mniej stresu gwarantuje więcej zdrowia. Na prawdziwość takiego stwierdzenia wskazuje Danuta Stopieńska, która w kolejnym artykule przekonuje o zależności zdrowia od emocji. Proponuje zmianą dotychczasowych przekonań, wizualizację, relaksację, a także ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Uzyskany w ten sposób wewnętrzny spokój wpłynie pozytywnie na stan psychiczny dziecka, co z kolei zaowocuje poprawą jego zdrowia.
Autorki kolejnych przemyśleń (Anna Karsznia-Ciżmowska i Anna Sala-Wojnowska) rozważając problematykę zaspokajania potrzeb rozwojowych, proponują lekturę „Apelu Twojego Dziecka” autorstwa Janusza Korczaka. Podają również pomysły zabaw, opowiadań, wierszyków, bajeczek, łamigłówek i prac plastycznych, pomocnych podczas pobytu dziecka w szpitalu oraz po jego powrocie do zdrowia. Uzupełnieniem całości są niezwykle istotne informacje dotyczące rehabilitacji. Do konkretnych wad i zaburzeń Katarzyna Gierat-Haponiuk dopasowała zalecenia, ułatwiające dzieciom z problemami kardiologicznymi funkcjonowanie w codziennym życiu.
Książka „Nadzieja dla serc” jest formą poradnika napisanego w sposób przystępny. Skierowana do rodziców i dzieci bez wątpienia zostanie przez nich przyjęta z radością. Umieszczone na końcu rozdziałów miejsca na notatki usprawnią żmudną pracę opiekunów, natomiast obszerna bibliografia (wraz z adresami stron internetowych) pozwoli zgłębić zagadnienia poruszone w poradniku. Najważniejsze przemyślenia wpisane są w różnobarwne ramki, dzięki czemu przekazywane treści łatwiej wpadają w pamięć. Kolorowe zdjęcia i zabawne rysunki dopasowane są do omawianych zagadnień. Piękne ornamenty powtarzające się na każdej kartce nadają całości ciekawego oraz miłego dla oka wizerunku. Niecodziennym dodatkiem jest zakładka w formie czerwonej wstążeczki z umocowanym na niej serduszkiem. Wszystko to sprawia, że poradnik dając „Nadzieję dla serc” zachęca do sięgnięcia po niego.
Allplan jest aplikacją specjalnie dedykowaną dla projektantów budownictwa, wspomagającą wszystkie fazy procesu projektowania. Bazując na inteligentnych...
Ile kwiatów należy wręczyć Bułgarce? Czy delfiny w Warnie grają w piłkę? Dlaczego w Sofii zbudowano Słomiany Most? Ile ton płatków róży...