Recenzja książki: Minuta koguta

Recenzuje: Karolina Mucha

Trudno nie zauważyć panującej obecnie mody na literaturę skandynawską. Na księgarskich półkach – zarówno tych przeznaczonych dla małych, jak i dużych czytelników – wciąż przybywa publikacji norweskich i szwedzkich pisarzy. Oczywiście poszczególne pozycje reprezentują różne gatunki (to nie tylko kryminały!). Wiele jednak posiada pewien charakterystyczny rys: oszczędność słów, prostotę zdań, które pozostawiają przestrzeń dla czytelniczej wnikliwości.

 

Do tej grupy można zaliczyć twórczość Svena Nordqvista – autora książek dla dzieci, znanego w Niemczech i całej Skandynawii przede wszystkim dzięki dwóm wykreowanym przez siebie postaciom: nieco mrukliwemu farmerowi i jego bystremu kotu. Minuta koguta to kolejna historyjka z ich wspólnego… podwórka.

 

Sympatyczny staruszek Pettson, wiejski gospodarz, podobnie jak sam autor posiada mały domek z ogródkiem i drewutnią, szopką na narzędzia i kurnikiem z dziesięcioma kurami. Przede wszystkim ma jednak wspaniałego przyjaciela – Findusa. Findus to kot (czyli bohater dość popularny we współczesnej literaturze dziecięcej), ale nie jakiś tam miejski leniuszek, wiecznie śpiący na parapecie lub fotelu, zamknięty w czterech ścianach wielkomiejskiego mieszkania. To pełen wigoru, pomysłowy wiejski kocur!

 

Taki kocur nie goni, oczywiście, za nakręcanymi myszkami czy piszczącymi zabawkami. On raczej drażni się z kurami (prawdziwymi: gdaczącymi i znoszącymi jajka). A przynajmniej tak było do tej porty, bo kury były najlepszymi koleżankami Findusa. Przynajmniej dopóki Pettson nie przyniósł na farmę koguta.

 

Findus od początku okazuje niezadowolenie. No bo właściwie do czego kurom, Pettsonowi albo jemu potrzebny jest kogut? Ja w całym swoim życiu ani przez sekundę nie potrzebowałem koguta – oświadcza dobitnie. Potem sytuacja jeszcze się pogarsza. Wychodzi na jaw, że koguty nie tylko nie znają się na żartach serwowanych kurom, ale jeszcze… pieją. Niektóre przez cały czas.

 

Biedny Findus! Jak poradzi sobie z nieznośnym dźwiękiem, co i rusz zmuszającym go do chowania się w pudełku na strychu? Czy pokojowe życie w tej kocio-kurzo-koguciej wspólnocie jest możliwe? Czy kompromis wprowadzony przez Pettsona przyniesie zadowolenie mieszkańcom gospodarstwa?

 

Ta dość oryginalna, choć stosunkowo prosta historia, staje się jeszcze ciekawsza dzięki swej warstwie wizualnej. Nordqvist posiada cenny (i praktyczny) dar – łączy umiejętności literackie z talentem ilustratorskim. Jego dynamiczne, śmieszne, pełne detali rysunki, na których  twarze bohaterów jasno wyrażają emocje, nie tyle ilustrują, co znacząco wzbogacają tekst, bawiąc małych i dużych czytelników. Choć trzeba przyznać, że Findus nie wygląda na nich jak milutkie kociątko (poza sytuacją, gdy się wstydzi).

 

Tylko pewien szczegół powtarzający się na kolejnych obrazkach budzi wątpliwość: dlaczego Pettson serwuje swoim kurom… jajka na miękko? Toż to kanibalizm!

Kup książkę Minuta koguta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Minuta koguta
Książka
Minuta koguta
Sven Nordqvist
Inne książki autora
Pettson i Findus. Niezwykły Święty Mikołaj II
Sven Nordqvist0
Okładka ksiązki - Pettson i Findus. Niezwykły Święty Mikołaj II

Pettson obiecał swojemu kotu Findusowi, że w Wigilię przyjdzie do niego Mikołaj. Szybko jednak pomyślał, że nie należy wiele obiecywać, bo przecież Mikołaj...

Pettson i Findus. Audiobook
Sven Nordqvist0
Okładka ksiązki - Pettson i Findus. Audiobook

Pettson i Findus to całkiem nietypowa para przyjaciół. Pettson jest spokojnym i zrównoważonym staruszkiem, Findus to jego kot, ale niezwykły...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy