Znakomici autorzy baśni - tacy jak Hans Christian Andersen czy słynni bracia Grimm - stali się z biegiem lat wzorem dla innych pisarzy, a ich opowieści nie tylko dla najmłodszych - inspiracją do tworzenia zupełnie nowych, oryginalnych tekstów. Mąż dla królewny i inne baśnie autorstwa Joanny Laskowskiej to zbiór pięciu pięknie zilustrowanych opowieści kierowanych do najmłodszych czytelników, które idealnie nadają się do wspólnego, wieczornego czytania z dzieckiem.
Zarówno tytułowa, jak i pozostałe zamieszczone w zbiorku opowiadania, posiadają wszystkie charakterystyczne cechy baśni. Wszechobecne są elementy magiczne i cudowne oraz trudne do racjonalnego wytłumaczenia zdarzenia. Bohaterowie baśni Joanny Laskowskiej bez większych trudności przekraczają granicę między światem rzeczywistym a nadprzyrodzonym. Zwłaszcza jest to widoczne w zamykającej zbiór baśni Złote jabłka. W zbiorze baśni Laskowskiej obecne są także fantastyczne stwory: gadający wilk i złoty ptak. Fabuła wszystkich opowieści jest jednowątkowa. Dzięki temu historie zamieszczone w książce sprawiają wrażenie prostych i oczywistych. Zdarzenia nie rozgrywają się w konkretnym miejscu ani czasie – opowiadania zwykle rozpoczynają się słowami „dawno, dawno temu, w dalekiej krainie”. Perypetie i przygody bohaterów baśni opierają się zwykle na schemacie walki dobra ze złem i kończą się zwycięstwem tego pierwszego. Baśnie ponadto mają za zadanie utrwalić w umyśle czytelnika normy moralne, uczciwość i sprawiedliwość.
Mąż dla królewny i inne baśnie to książka napisana charakterystycznym dla tego gatunku językiem. W opowieściach często pojawiają się archaizmy, co sprawia, że lekturę tę dziecko powinno koniecznie czytać wraz z osobą dorosłą. Także składnia i styl do złudzenia przypominają stare baśnie, oparte na ludowych podaniach i legendach. Jest to wielka zaleta publikacji, bowiem na rynku księgarskim coraz częściej pojawiają się pseudo-baśnie, które młodemu czytelnikowi dają mylne wyobrażenie o tym gatunku literackim.
Książka Joanny Laskowskiej, jak przystało na dobry zbiór baśni, bogata jest w dobre rady, morały oraz pozytywne wzory osobowości. Wertując z małym czytelnikiem Męża dla królewny i inne baśnie rodzic ma szansę rozpocząć dyskusję oraz postawić za przykład dobre i uczciwe zachowanie pozytywnych postaci. A ponieważ fabuła tych historii jest nieskomplikowana, zaś odróżnienie bohaterów dobrych od złych niezwykle proste – tym łatwiejsze wydaje się dla rodzica to wyzwanie.
Zbiorek baśni Joanny Laskowskiej opatrzony jest dużą ilością kolorowych i prostych ilustracji, stanowiących przede wszystkim tło dla opisywanych wydarzeń. Mały czytelnik na rysunkach znajdzie zarówno dobrych, jak i złych czy przebiegłych bohaterów opowieści. Rysunki są duże – zajmują całą stronę. Kolorowe, do złudzenia przypominają ilustracje wykonywane przez małe dzieci w przedszkolach lub wczesnych klasach szkoły podstawowej na lekcjach plastyki. Być może za ich sprawą młody czytelnik postanowi przygotować obrazki stanowiące jego własną wizję przygód bohaterów?
Mąż dla królewny i inne baśnie to książka, której autorka nie stroni od tradycyjnych baśniowych motywów. To także książka, którą koniecznie muszą przejrzeć dzieci w wieku przedszkolnym. Walka dobra ze złem, zwycięstwo miłości, uczciwości i sprawiedliwości oraz okupione cierpieniami długie wędrówki bohaterów sprawiają, że maluch zaczyna inaczej postrzegać świat, rozwijają się jego psychika i osobowość oraz ustaje podświadomy lęk przed dorastaniem i usamodzielnieniem.