Recenzja książki: Mamusia i krokodyl Kamilka

Recenzuje: mrowka

Wiele już razy rozważni rodzice czy pedagodzy apelowali o to, by nie traktować małych dzieci jak kompletnych idiotów. Wielu felietonistów temat ciumkania i ślimaczenia nad wózkiem przerobiło na tysiące sposobów. Mądrzy ludzie przypominali, by traktować dziecko poważnie i dorośle – i nie mówić do niego samymi zdrobnieniami. I wszystko na nic.

 

Ewa Ostrowska w krótkiej bajce „Mamusia i krokodyl Kamilka” zdrabnia lub spieszcza co drugie słowo, tak, że całość przybiera formę niestrawnej, źle przeżutej papki. Bez względu na osobę, która się akurat wypowiada (Ostrowska nie różnicuje bohaterów, trzyletnie dziecko mówi identycznie jak jego matka), bez względu na rodzaj emocji (gniew wyrażany jest tym samym szczebiotem, co radość) – zdrobnienia pojawiają się ciągle i z czasem przesłaniają fabułę. Bohater – Kamilek – cierpi z powodu zbyt bujnej wyobraźni. Wszystko go przeraża, inne dzieci, które skutecznie nastroszył fantastycznymi opowieściami, nie chcą się z nim bawić, a rodzice bardzo się na niego gniewają. Wszystko dlatego, że Kamilek głęboko wierzy w swoje pomysły i nie daje się przekonać, że stwory z wyobraźni nie zaludniają prawdziwego świata. Dopiero mamusia Kamilka we współpracy z trzyletnią siostrzyczką, Emilką (!) wpada na proste rozwiązanie problemów syna dzięki… terapii szokowej. Jeśli uda się jej naprawdę przerazić własne dziecko, Kamilek zostanie raz na zawsze wyleczony z wymyślnych okropieństw.

 

Kamilek nie potrafi rozróżniać tworów własnej wyobraźni od rzeczywistości, nie dość, że sam wierzy we wszystkie okropieństwa, o jakich usłyszy w bajkach, czy które wypracuje jego imaginacja, to jeszcze wmawia je innym i dziwi się, że dorośli nie dają wiary jego rewelacjom. Jest naiwny i niemądry, co może nie przekonać części małych odbiorców. Dziś już maluchy są mniej łatwowierne.

 

Chociaż książeczka z serii „Z supełkiem” porusza naprawdę istotny dla małych dzieci temat – realizacja zagadnienia rodziców, towarzyszących swoim pociechom w lekturze, przyprawi dorosłych raczej o ból zębów. Dziwię się, że Ewa Ostrowska, tak doświadczona pisarka, stworzyła tak słabą od strony warsztatowej książkę i popełniła w niej tak wiele rażących stylistycznych błędów. Być może za bardzo zasugerowała się wiekiem odbiorców, być może chciała odejść od poetyki i rytmu swoich powieści obyczajowych dla dorosłych, ale w tym odejściu przesadziła, jak dla mnie – bardzo. Jest „Mamusia i krokodyl Kamilka” kolejną historią przeznaczoną dla dzieci i pomagającą im poruszać się po prawdziwym świecie.

 

Izabela Mikrut

Kup książkę Mamusia i krokodyl Kamilka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mamusia i krokodyl Kamilka
Książka
Inne książki autora
Ósmy Cud Świata króla Jędrusia
Ewa Ostrowska0
Okładka ksiązki - Ósmy Cud Świata króla Jędrusia

Ósmy Cud Świata króla Jędrusia opowiada o sile rozumu. Jędruś niespodziewanie zostaje królem. Czy chłopiec poradzi sobie w lodowej sali tronowej? Nasze...

Zapominalski tatuś
Ewa Ostrowska0
Okładka ksiązki - Zapominalski tatuś

Współczesny świat niesie z sobą wiele zagrożeń. Są na nie narażone szczególnie dzieci - bezbronne i pewne dobrej woli. Raz po raz słyszy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy