Recenzja książki: Makabryczne Memuary Mocarnej McMężnej

Recenzuje: Krzysztof Grudnik

"Makabryczne memuary mocarnej McMężnej" to nowa, zaskakująca propozycja wydawnictwa Red Horse, tym razem kierowana do młodszych czytelników. Opowiada o przygodach Minerwy McMężnej, jedenastoletniej makabrobójczyni.

 

Minerwa pochodzi z rodu, który od pokoleń specjalizował się w zwalczaniu potworów. Tych, które wychodzą po zmroku, żywią się ludzkim mięsem, ze szczególnym upodobaniem do potrawek z dzieci, i ogólnie rzecz biorąc - sieją strach i przerażenie. Zwykle makabrobójcą, z uwagi na niebezpieczeństwo wykonywania zawodu oraz szkodliwe warunki pracy, zostawało się po osiągnięciu pełnoletności (lub później), w tym szczególnym przypadku sytuacja jest wyjątkowa. Podczas niewinnych zabaw Minerwa i jej brat - Maksymilian McMężny - odkrywają w swym domu tajną komnatę, wypełnioną wymyślnymi eksponatami, najróżniejszymi specyfikami i oryginalnym orężem. Znajdują w niej także makabropedię, żyjącą księgę, potwora, który na kartach zawiera wszystkie sekrety każdego przedstawiciela swego rodu. Gdy przebudzony władca zła, król potworów Zarmaglorg porywa ojca Minerwy, dziewczynka wraz z bratem, uzbrojeni w Makabropedię i wspierani przez tajemniczego i podejrzanego Pana Demonium, ruszają na ratunek przez potworze krainy.

 

Powieść przeplatana jest stronicami z makabropedii, na których przedstawiane są sylwetki potworów ich dokładnym opisem, upodobaniami i słabościami. Dodatkowo pod każdą sylwetką znajduje się przepis na uchronienie się przed danym monstrum - przynajmniej na jakiś czas. Zwykle chodzi o zmieszanie ze sobą składników dostępnych w każdym domu, wykonanie jakichś dziwnych czynności oraz wypowiedzenie specjalnych "zaklęć". Takie opisy konkretnych i możliwych działań z pewnością pchną najmłodszych czytelników do praktykowania owych, na co uwagę powinien zwrócić rodzić, gdyż zakup tej książki a następnie odmowa wzniesienia "ochrony przed potworami" mogą zaowocować nieprzyjemną atmosferą i niepotrzebnymi spięciami.

 

Ponieważ książka miejscami jest naprawdę straszna, ogromne znaczenie mają w niej ilustracje. I to nie te zawarte w Makabropedii, ale małe rysunki na marginesach niemal każdej ze stron. Są one stylizowane na dziecięce bohomazy, dość humorystyczne i z całą pewnością nie straszne. Dzięki nim następuje do pewnego stopnia rozładowanie napięcia, oswojenie czasem drastycznych treści. Wreszcie - warto wspomnieć o warstwie językowej. Zabawy lingwistyczne widać już w tytule (Makabryczne memuary mocarnej McMężnej) i imionach bohaterów (Minerwa McMężna, Maksymilian McMężny, Molly McMężna lub, z innej beczki, Pan Demonium). Podobne zabiegi obserwujemy w tytułach poszczególnych rozdziałów, np. "Molly moja mama", "Plan przeciwPożerowy", "Z powrotem do początku końca" i tak dalej. Zabaw tego typu nie brakuje też w samej treści książki, która poprzez zabawę, pokazuje boactwo języka i rozwija sprawność językową czytelnika. Prawa do adaptacji filmowej "Makabrycznych memuarów..." zostały wykupione przez Disneya i niedługo możemy spodziewać się wersji kinowej. Ponadto otwarte zakończenie książki sugeruje kolejną część przygód Minerwy.

Kup książkę Makabryczne Memuary Mocarnej McMężnej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Makabryczne Memuary Mocarnej McMężnej
Autor
Inne książki autora
Star Darlings. Leona i Vega
Ahmet Zappa0
Okładka ksiązki - Star Darlings. Leona i Vega

Star Academy to prestiżowa szkoła, w której uczniowie nabywają umiejętność darowania życzeń i pomagają spełniać marzenia. Nieziemskie i czarujące...

Star Darlings. Sage i Libby
Ahmet Zappa0
Okładka ksiązki - Star Darlings. Sage i Libby

Star Academy to prestiżowa szkoła, w której uczniowie nabywają umiejętność darowania życzeń i pomagają spełniać marzenia. Nieziemskie i czarujące...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy