Człowiek jako istota społeczna nastawiony jest na budowanie oraz utrzymywanie więzi z innymi. Relacją szczególnie pożądaną jest przyjaźń, o którą człowiek zabiega od najmłodszych lat. Do dzieci młodszych została skierowana książeczka Lepsza miłość niż brak miłości, a w niej Rose Lagercrantz zawarła całą prawdę o uczuciach towarzyszących każdemu z nas.
Gdzie jest Dunia? Już na wstępie lektury młody czytelnik staje przed dylematem: znajdzie się ta Dunia czy nie? Ostatni raz była widziana w szkole przed feriami zimowymi. Teraz – w ten piękny kwietniowy dzień – rozpoczęły się ferie wielkanocne, a Duni ciągle nie ma. Poszukują jej koledzy: Poducha, Mattis i Beni, którzy koniecznie chcą jej wręczyć prezent od wychowawczyni i całej klasy – wielkanocne jajo pełne cukierków. Poszukuje jej również tęskniąca dniami i nocami najlepsza przyjaciółka, Frida. Napisany przez nią list w butelce z najważniejszymi informacjami o Duni (jasne włosy, niebieskie oczy, prawie zawsze szczęśliwa) wesoło podskakuje na falach, odpływając w dal. A Duni nadal nie ma. Mirandy też nie ma. Jakaś dziwna jest ta fala zaginięć. A to jeszcze nie koniec przygód…
Bohaterów jest wielu. Wszyscy sympatyczni. Są wspomniani już Poducha, Mattis i Beni oraz Frida z Mirandą, jest Wiki i Mika, a także tata, babcia, dziadek oraz Wera. Są koledzy i koleżanki ze szkoły, bez których zabawy w superbohaterów walczących z wielkimi pająkami, zombi i szkieletorami straciłyby na uroku. Szeroki jest również wachlarz bohaterów rodem z Włoch. Dzięki nim włoskie zabytki przestają być tajemnicą (nie tylko dla Duni, ale i dla czytelnika). Gdzie zaprowadził Dunię czarny pies? O czym Wera miała powiedzieć w Wenecji? Jak zrobić ścieżkę prezentów? No i co z tym listem w butelce? Pytań jest o wiele więcej, a odpowiedzi na wszystkie czytelnik znajdzie w lekturze.
Lepsza miłość niż brak miłości to opowieść o miłości i wierności, o wytrwałości w dążeniu do celu, o przyjaźni i radości, o rozstaniach, tęsknocie, niepewności, samotności. Treść wzbogacona została zabawnymi ilustracjami autorstwa Evy Eriksson. Tekst jest przejrzysty, język przekazu prosty, a powiększona czcionka oraz szersze odstępy między wierszami sprawiają, że młodsi czytelnicy sięgną po lekturę z radością. Dodatkowym atutem jest również twarda okładka z wizerunkiem uśmiechniętych twarzy dwóch najlepszych przyjaciółek świata.
Publikacja Wydawnictwa Zakamarki warta jest, by po nią sięgnąć. I chociaż łatwo można się domyślić, że poszukiwania Duni, która potrafi być szczęśliwa nawet z najbardziej błahego powodu, zostaną zwieńczone sukcesem, opłaci się wziąć udział w jej przeżyciach, prześledzić przygody, zmagać się z problemami oraz cieszyć z osiągnięć. Lektura dla dzieci młodszych spotka się z ich aprobatą.
Po wakacjach Dunia rozpoczyna drugą klasę. Z początkiem roku szkolnego jej klasa udaje się na wycieczkę. Zwiedzają Skansen – mnóstwo tu ciekawych...
Znów będzie o Duni. Tej, która jest taka szczęśliwa! Ale ostatnio Dunia ze smutkiem patrzy na puste krzesło obok w ławce. Siedziała na nim Frida, zanim...