Leżący w Andach Środkowych (Boliwia i Peru) śródgórski płaskowyż wraz z bezodpływowymi kotlinami, jeziorami, solniskami oraz półpustynną roślinnością, tworzy krainę o tajemniczej nazwie Altiplano – naturalne środowisko życia lam i alpak. Lama Mania to wspaniała publikacja Wydawnictwa Muchomor, która pomoże czytelnikowi poznać, zrozumieć oraz pokochać te niezwykle czarujące zwierzęta.
Lektura łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy. Françoise de Guibert w interesujący sposób szkicuje w niej portret lamy (sylwetka i waga, gruczoły, uszy, oczy, górna warga oraz dolne siekacze, a także szyja, poduszki na podeszwach nóg, ogon i wełna). Przedstawia hierarchię panującą w stadzie. Przygląda się nauce w szkole lam oraz ich podróży w dorosłość. Wymienia zwierzęta żyjące w Altiplano (ze szczególnym naciskiem położonym na dzikich kuzynów lamy) oraz wymarłe gatunki prehistoryczne. Skupia się na obronie przed wrogami (puma i kondor). Uzasadnia nazywanie lam „królami min”. Poświęca uwagę europejskim hodowlom lam i alpak, po czym prowadzi do kolebki złota i jednego z najpiękniejszych miast Inków, w którym odkryto ruiny z kamiennymi mozaikami, przedstawiającymi karawanę lam słońca.
By publikacja okazała się jeszcze bardziej interesującą, informacje w niej zawarte zostały wzbogacone ciekawostkami: wygrana w konkurencji na najczystszą kupę świata, bananowe uszy, mleko bez kazeiny, ofiary składane bogini Ziemi czy konkursy na lamę z najlepszą wełną – to tylko niektóre z wielu interesujących faktów. Jak odróżnić lamę od alpaki? Dlaczego lamy nie depczą ziemi? Czego nie mogą robić w strefie zakazanej? Jak długo trwa przeżuwanie trawy? Obrany przez Françoise de Guibert sposób przekazu jest najlepszą metodą na zrozumienie, przyswojenie i zapamiętanie wszystkiego, co nierozdzielnie związane jest z czarującymi lamami.
Publikacja Wydawnictwa Muchomor zaciekawi czytelnika w każdym wieku. Interesującą treść uzupełniają kolorowe ilustracje autorstwa Anne Hélѐne Dubray. Pomocą służy również quiz oraz rysunkowa zgadywanka Gdzie jest lama? Atuty lektury to także duży format, twarda okładka, przejrzysty układ strony. Wprawdzie brak jest spisu treści i numeracji stron, jednak ciekawa tematyka sprawia, że w poszukiwaniu konkretnego zagadnienia (każde zajmuje dwie sąsiadujące ze sobą strony) czytelnik (lamo-maniak) z chęcią po raz kolejny przejrzy całość. Lama Mania, udzielając wyczerpujących odpowiedzi na mnóstwo wnikliwych pytań lamomaniaka, z pewnością spełni jego oczekiwania.