Recenzja książki: Kuźnia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Święty Josemaría Escrivá de Balaguer bezbłędnie kojarzony jest z Opus Dei (łac. Dzieło Boże) czyli instytucją Kościoła katolickiego, która realizuje jego misję ewangelizacyjną oraz akcentuje potrzebę dobrego wypełniania codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych. Według Ojca Założyciela jest to najlepszy sposób na rozpowszechnianie świadomości powszechnego powołania do świętości oraz uświęcającej wartości pracy. Kuźnia jest trzecią z kolei po Drodze i Bruździe, i tak jak one ilustruje długotrwałe doświadczenia oraz refleksje, jakimi święty Josemaria dzieli się z tymi, którzy w sposób dojrzały i odpowiedzialny podążają ścieżką ziemskiego pielgrzymowania.


Cenne wskazówki zawarte w oddanym do rąk czytelnika zbiorze zostały skierowane do każdego. Dotycząc wielu dziedzin życia, poruszają zagadnienia bliskie wszystkim czytelnikom. Odpowiednie podejście do podanych propozycji bez wątpienia zaowocuje pozytywnymi skutkami. Głębokiej, duchowej analizie poddano walkę, porażkę oraz zwycięstwo. Omówiono płaszczyznę olśnienia i wyboru. Podkreślono potrzebę pracy, ustawicznych prób wyjścia z odgradzającego od Boga pesymizmu oraz bezwzględną konieczność oczyszczenia ludzkich uczuć w ogniu Bożej miłości. Pokazano korzyści płynące z ciągłego nawracania się. Nie zapomniano również o płodności, czujności oraz wieczności. Te i wiele innych myśli czytelnik może wykorzystać dla dobra własnego i bliźnich.


Zawarty w trzynastu rozdziałach zbiór 1055 rad stał się klasyczną pozycją z zakresu duchowości. O ponadczasowym wymiarze świadczy fakt czerpania z ich bogactwa przez ludzi różnych stanów, wyznań i zaangażowania religijnego, natomiast cytowanie myśli świętego Josemarii przez wielu ostatnich papieży uzmysławia ich głębię oraz medytacyjne przeznaczenie. Wszystkie rady są krótkie, proste, przejrzyste, umożliwiające modlitewne skupienie. Udogodnienie stanowi materiałowa zakładka, pozwalająca bez problemu wrócić do rozważań, które są warte zapamiętania i refleksji.


Kuźnia charakteryzuje się przejrzystością i konkretnością. Dodatek stanowi indeks rzeczowy, w którym poszczególne zagadnienia, ułożone w porządku alfabetycznym, zostały przyporządkowane do konkretnych rad (w tym celu zastosowano odpowiednią numerację), indeks biblijny zawierający konkretne sigla (odsyłacze biblijne znalazły się również na marginesach), polskojęzyczną literaturę oraz adresy oficjalnych stron internetowych instytucji Opus Dei w Polsce.


Publikację Wydawnictwa Święty Wojciech z powodzeniem można nazwać duchowym poradnikiem dla każdego, bowiem przeznaczona jest nie tylko dla chrześcijan. Powinni po nią sięgnąć również wszyscy, którym zależy na życiu w zgodzie z własnym sumieniem. Życie w społeczeństwie stanie się piękniejsze i bardziej wartościowe, kiedy każdy z nas podda się obróbce w „kuźni dusz”.

Kup książkę Kuźnia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kuźnia
Książka
Kuźnia
Św. Josemaría Escrivá
Inne książki autora
Bruzda
Św. Josemaría Escrivá0
Okładka ksiązki - Bruzda

Bruzda to owoc doświadczenia duszpasterskiego św. Josemaríi Escrivy, założyciela i pierwszego prałata Opus Dei. W zamiarze autora miała ona pomóc czytelnikowi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy