Równość zakłada podobieństwo pod względem ilości, jakości oraz wartości. Znakomity sposób na podwyższenie swojego znaczenia znalazły… Kury czyli krótka historia o równości. A – co za tym idzie – czas zacząć Wielkie Wysiadywanie.
Władzę w kurniku sprawowały trzy dumne koguty: Filip, Marcel i Maniek. Jakież było ich zdziwienie, gdy po powrocie z doniosłego, bo niosącego się po polach, łąkach i okolicznych gospodarstwach piania, ich oczom ukazało się pięć porzuconych gniazd. Gdzie podziały się kury? Mając świadomość, że wysiadywanie jaj jest odpowiedzialną pracą, kury postanowiły upomnieć się o swoje prawa. A przyznać trzeba, że uczyniły to z przewrotnym pomysłem, zachwycającym entuzjazmem oraz niezachwianą konsekwencją. Walcząc o przerwę na posiłek (piętnaście minut to stanowczo za mało) i czas na ćwiczenia z Natalią (koniec z bólem pleców, mięśni oraz stawów!), przekazywały sobie wzajemnie jajka pod opiekę. I właśnie wtedy nastąpił okres sprzeczek oraz kompletnego bałaganu (a przecież w tym wszystkim chodzi przede wszystkim o dobro przyszłych kurcząt). Czy rzeczywiście sprawdzi się koguci podział terenu na oznaczone kwadraty? Kto pilnuje jajek, które kura Y27 zostawiła u D12? Jakie zaszczytne zadanie przypadło w udziale dumnym kogutom? Odpowiedzi są zaskakujące.
Publikacja Wydawnictwa Adamada to lekki, zabawny, alegoryczny, ale i przewrotny sposób przekazu prawdy ważnej dla każdego człowieka. Godziwe warunki pracy, przynależne pracownikom prawa, osobista godność, współdziałanie w społeczeństwie, wzajemna pomoc, to elementy sprzyjające powstaniu oraz trwaniu międzyludzkiej równości. Główny przekaz został przez Laurenta Cardona zawarty w sympatycznych, barwnych, wyraźnych, wykonanych z największą starannością ilustracjach, które zajmując mnóstwo miejsca na wszystkich stronach, na długo skupiają nie tylko wzrok małego czytelnika, ale przede wszystkim skłaniają go do refleksji. Twarda okładka i duży format książeczki stanowią dodatkową zachętę do lektury.
Kury czyli krótka historia o równości jest dla czytelnika ważną lekcją społecznego funkcjonowania. A tego trzeba uczyć się od najmłodszych lat.