Stwórz swój komiksowo-kreskówkowy zwierzyniec!
Zrzędliwy niedźwiedź, piesek-słodziak, niedźwiedź-geniusz zła, głupkowaty pingwin... Nie wiesz, jak je narysować? Trudne zadanie? Z pewnością niełatwe – zwłaszcza dla początkującego. Ale jest pomoc na wyciągnięcie ręki. Poradnik Kurs rysowania zwierząt z kreskówek.
Zwierzęta są w kreskówkach jednymi z najważniejszych bohaterów. Jakże często to właśnie one i ich szalone przygody przykuwają uwagę widzów nie tylko produkcji telewizyjnych, alerównież kinowych. W kreskówkach nie chodzi o to, by wiernie oddawać realia, a raczej o to, by w wyrazisty, niejednokrotnie przerysowany sposób opowiadać historie – wciągające historie. By stworzyć galerię osobowości, które się dobrze zapamiętuje. Takich jak piesek Pluto, myszka Miki, pingwiny z Madagaskaru, Reksio, miś Yogi.
Zwierzęta z kreskówek muszą, podobnie jak postaci, wywoływać emocje. Nie mogą być zatem nudne, „płaskie”, nijakie. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim treningiem (wszak on czyni mistrza) oraz wiedzą opartą na doświadczeniu tych, którzy są ekspertami w tym temacie. Źródłem takiej praktycznej wiedzy dla rysowników może być Christopher Hart autor wielu poradników poświęconych rysowaniu. W kolejnej swojej książce, zatytułowanej po prostu Kurs rysowania zwierząt z kreskówek, na warsztat bierze on sposoby rysowania zwierząt. To praktyczny i kompletny poradnik w tym zakresie. Na świetnie opisanych i rozrysowanych przykładach autor wyjaśnia tajniki warsztatu. Pokazuje, jak osiągnąć zamierzony efekt, na co szczególnie zwracać uwagę. Książkę wypełniają rysunki zwierząt w przeróżnych pozach, z zabawnymi minami. Autor nierzadko pokazuje różne fazy tworzenia rysunku. W galerii pojawiają się niedźwiedzie, pingwiny, psy, lwy, konie, słonie, krowy, świnie, kangury. Pokazano, jak uzyskać konkretny efekt rysunkowy, chociażby taki, jak uroczy maluch czy geniusz zła. Wszystko wyjaśniono prosto i jasno, konkretnie. Christopher Hart dzieli się swoją bardzo rozległą wiedzą w klarowny sposób. Wyjaśnia, jak za pomocą kilku kresek uzyskiwać pożądany efekt komiczny czy dramatyczny.
Rysowanie wymaga treningu i eksperymentowania. Początkowo, być może, warto korzystać z (twórczego) naśladownictwa. Potem trzeba już stopniowo wypracowywać swój własny, unikalny styl. Jeśli poznamy odpowiednie techniki i triki i o ile mamy uzdolnienia w tej dziedzinie, nie będzie to bardzo trudne. Kreskówkowe zwierzęta to temat bardzo wdzięczny, a wyjaśniony przez takiego autora jak Hart, nie wydaje się nadmiernie skomplikowany. Zaletą dobrego nauczyciela jest umiejętność prostego wyjaśniania nawet rzeczy skomplikowanych. I to właśnie czyni Hart. Warto przy okazji polecić inne książki autora związane z kreskówkami: Kurs rysowania kreskówek oraz Kurs rysowania bohaterów kreskówek. Nauka z takimi poradnikami może być czystą przyjemnością.