Recenzja książki: Kuba na tropie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Przygoda niesie ekscytujące przeżycia i nowe doświadczenia. Wystarczy do tego dodać ciekawe inspiracje, mądre pomysły oraz twórcze zamiary, a marzenia się spełnią. Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole, to publikacja Wydawnictwa Bellona, w którą warto się zagłębić, by przeżyć prawdziwą przygodę. A zatem… czas na poszukiwanie nowych wrażeń!

Na początek opowieści dwunastoletni Kuba Majewski wybrał dzień wymarzony przez uczniów (nie mówiąc już o nauczycielach) – zakończenie roku szkolnego. I już od początku lektury uśmiech nie schodzi z twarzy czytelnika: relacje w rodzinie Majewskich, szkolne perypetie, spędzanie wolnego czasu, nawet robienie porządków to zabawny wstęp do prawdziwych przygód. Potem jest jeszcze ciekawiej. Czytelnik wraz z Kubą i jego starszym bratem Filipem aktywnie spędza wakacje. Krótkie wycieczki po Poznaniu i okolicy stanowią połączenie przyjemnego z pożytecznym: wynikające z piękna zabytków wrażenia estetyczne oraz solidny zastrzyk wiedzy historycznej to eliksir dla duszy i ciała (a raczej umysłu). Każda wycieczka to dziejowy przystanek. Czytelnik poznaje Ostrów Tumski (prawdopodobne położenie grodu Mieszka I) z bazyliką archikatedralną, pałacem biskupim oraz psałterią. Na Placu Kolegiackim odnajduje kości, poznając przy okazji historyczną przyczynę ich zabarwienia na zielono. W samo południe ogląda trykające się koziołki na ratuszowej wieży. Na pręgierz patrzy z pewną obawą, tam bowiem na oczach publiczności chłostano winnych. Następnie promem udaje się na Wyspę Władców, gdzie odnaleziono rytualny grzebień z kości słoniowej, służący przeczesywaniu brody na znak oczyszczenia z grzechów. Podziwia także kamienny zamek Czocha: tunele i lochy to jego specjalność (zwłaszcza podczas nocnego zwiedzania).

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole jest przewodnikiem po historycznych miejscach Poznania i okolic, który zanurza czytelnika w średniowiecze (z wszystkimi jego prawami, układami, zależnościami oraz przywilejami). Przystępny, zabawny język przekazu wzbogacony został zdjęciami oraz barwnymi ilustracjami. Treść jest bogata. Przedstawione zostały imiona władców, dzieje rodów, daty, wydarzenia, opisy życia ówczesnych mieszkańców, a także zadziwiające współczesnego człowieka swoim pięknem i bogactwem zabytki. W lekturze znalazły się również ciekawostki, legendy, anegdoty, opowieści, żarciki, grafiki, mapki oraz wyjaśniające przypisy. W tle majaczą tajemnice i kryją się skarby. Różnorodna pod względem kolorów oraz wielkości czcionka, a także wytłumaczone trudne pojęcia czynią lekturę jeszcze bardziej przejrzystą.

Publikacja Wydawnictwa Bellona, bawiąc i ucząc, pobudza wyobraźnię oraz pomaga poszerzyć wiedzę w szerokim zakresie (historia i historia sztuki, geografia, religia, anatomia). Rodzą się też pytania. Do czego katowi potrzebna była łacina? Co wchodziło w skład sekretnych mikstur? Dlaczego średniowieczne klucze miały pokaźne rozmiary? Na czym polega „wojna o kości” i co to jest „psi pysk”? Odpowiedzi czytelnik odnajdzie w lekturze.

Kuba Majewski w towarzystwie rycerza zaprasza do odbycia niezwykłej podróży w czasie. Warto się w nią wybrać.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Kuba na tropie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kuba na tropie
Książka
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy