W polskich lasach żyje więcej gatunków zwierząt (ponad trzydzieści pięć tysięcy) niż roślin, dzięki czemu o każdej porze dnia i nocy las tętni życiem. Książeczka Kto tu mieszka? uczy małego czytelnika rozpoznawania norek służących zwierzętom za bezpieczne schronienia. A z posiadania takiej umiejętności można być naprawdę dumnym!
Mały ślimak marzył o domku, w którym mógłby się czuć bezpiecznie. Czy jeden dzień wystarczy mu na znalezienie odpowiedniego miejsca? Gdzie go szukać? Różnorodność dostrzeganych przez ślimaka norek stała się dla niego zachętą do poszukiwań. Oczywiście, z zachęty tej ślimak ochoczo skorzystał, uważnie penetrując poszczególne warstwy lasu: przyglądał się glebie pokrytej ściółką, zerkał na małe roślinki, większe krzewy oraz najwyższe drzewa. Zatrzymał się też przed wyglądającymi na niegościnne skałami, w których bezpiecznie czują się posiadające umiejętność echolokacji nietoperze. Wszystko to sprawia, że z bogatej w szczegóły treści dydaktycznej towarzyszący ślimakowi czytelnik odniesie korzyści.
Każde z wymienionych miejsc dostarcza małemu ślimakowi wielu wrażeń oraz wyzwań. Wraz z nim czytelnik, bawiąc się, uczy: zaglądając do norek (nawet tych, które usytuowane są w wąskich szczelinach między korzeniami drzew), zapamiętuje ich cechy charakterystyczne (budowa, kształt, wielkość, umiejscowienie wejścia, warstwa okrywająca i wyściełająca, układ korytarzy, gromadzenie zapasów, ostrzeganie przed niebezpieczeństwem), poznaje warunki życia poszczególnych zwierząt, uczy się ich nazw, potrafi przyporządkować je do poszczególnych siedlisk. Prowadzący nocny tryb życia borsuk, budujący solidne gniazda drozd, specjalizujący się w drążeniu dziupli dzięcioł, uważany za wyjątkowego pracusia kret, układający się do zimowego snu niedźwiedź, a także konstruujące przemyślane budowle mrówki – to tylko niektóre z wielu jeszcze innych bohaterów wspaniałej książeczki Kto tu mieszka?
Publikacja Wydawnictwa Adamada bawi i uczy. Pomysłowy sposób przekazu, jaki zastosowała Radka Janská, czyni z książki lekturę, od której trudno się oderwać. Z kolei edukacyjna wartość pogłębia wiedzę przyrodniczą, zachęcając równocześnie do działań chroniących planetę. Celowo pogrubione kartki dzięki ruchomym okienkom z „przyrodniczą zawartością” ułatwiają zapamiętanie prezentowanej treści. Sympatyczne ilustracje autorstwa Carmen Saldaňy są uzupełnieniem tekstu. Twarda okładka oraz sztywne kartki pozwalają na korzystanie z lektury bez ograniczeń.
Książeczka Kto tu mieszka? jest pomysłem trafionym: warto się zapoznać z jej treścią jak najszybciej.
Co możesz zrobić, jeśli zgubisz się w lesie? Pewnej małej sarence to się właśnie przytrafiło. Nieszczęśliwa i zagubiona wyruszyła na poszukiwanie...