reklama

Recenzja książki: Księga eksperymentów. 50 najciekawszych doświadczeń

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O ileż przyjemniej jest na własnej skórze doświadczyć często zawiłych i trudnych w zrozumieniu praw fizyki. Dysponując jeszcze do tego ciekawym przewodnikiem, można wiele eksperymentów przeprowadzić w „warunkach domowych”, posługując się przy tym zwyczajnymi przedmiotami codziennego użytku. „Księga eksperymentów. 50 najciekawszych doświadczeń” to publikacja kierowana do najmłodszych czytelników, którzy pod czujnym okiem dorosłych opiekunów mają okazję, aby poznać tajemnice rządzące światem.

„Torebka fakira”, „Robaki faraona” czy „Żarłoczna butelka” to - wbrew pozorom - nie tytuły mrożących krew w żyłach horrorów, ale nazwy kilku prostych w wykonaniu, niezwykle pouczających eksperymentów. Młody odkrywca, przeglądając „Księgę eksperymentów”, dowie się, jak wyhodować kryształki soli na nitce, nauczy się, jak skonstruować miniaturową wersję latającego, napełnionego gorącym powietrzem balonu, a także jak przy pomocy słońca i folii aluminiowej usmażyć ziemniaka. Opisy pięćdziesięciu doświadczeń zawarte w „Księdze eksperymentów” bazują na podstawowych prawach fizyki. Dzięki prostym sztuczkom młody naukowiec ma szansę zrozumieć wiele skomplikowanych, obserwowanych jednak na co dzień zjawisk. Oprócz bowiem szczegółowego opisu potrzebnych przyrządów i przedmiotów oraz porad, jak krok po kroku przeprowadzić doświadczenie i jakiego rezultatu należy oczekiwać, w publikacji przy każdym eksperymencie znajduje się kolorowa ramka z „ciekawostkami”. I to właśnie owa ramka jest najbardziej fascynującym elementem „Księgi eksperymentów”. Znajduje się w niej bowiem szczegółowo wyjaśniona natura danego zjawiska, a często także urządzenie bądź proces, w którym zjawisko to znalazło praktyczne zastosowanie.

„Księga eksperymentów. 50 najciekawszych doświadczeń” oprócz krótkiego, ograniczonego do minimum tekstu, opatrzona jest sporą ilością dużych, kolorowych fotografii. Na zdjęciach ukazano praktyczne porady, które warto wykorzystać podczas przygotowywania się lub wykonywania eksperymentu. Pozwoli to uniknąć pomyłek podczas doświadczeń.

W kierowanej do najmłodszych czytelników „Księdze eksperymentów” wiele doświadczeń (o ile nie wszystkie) wymaga podczas ich przeprowadzania obecności osoby dorosłej. Niestety, nie zawsze jest to w tekście zaznaczone. Proponowane w publikacji doświadczenia często należy wykonywać przy użyciu zapałek, świec, ostrych narzędzi (nożyczek) czy gorącej wody. Nieuważne obchodzenie się z tego typu przyrządami przez małe, niepilnowane przez dorosłego dziecko, może spowodować poważne niebezpieczeństwo.

„Księga eksperymentów. 50 najciekawszych doświadczeń” to w ogólnym rozrachunku fantastyczna książka, która z pewnością rozbudzi wyobraźnię młodego czytelnika. Napisana niezwykle prostym i przystępnym językiem, odpowiada na wiele zadawanych przez najmłodszych pytań, wyręczając w tym i stając się nieocenioną pomocą dla dorosłych. „Księga eksperymentów...” pozwoli młodemu naukowcowi nie tylko poznać wiele nowych zjawisk, ale przede wszystkim da szansę na ich choćby powierzchowne zrozumienie. Z „Księgą eksperymentów” maluch wraz z rodzicem na pewno nie będzie się nudził.

Kup książkę Księga eksperymentów. 50 najciekawszych doświadczeń

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Księga eksperymentów. 50 najciekawszych doświadczeń
Inne książki autora
Lucky Luke. Arizona
opracowanie zbiorowe0
Okładka ksiązki - Lucky Luke. Arizona

Jeden z pierwszych albumów o Lucky Luke'u, wesołym kowboju, który przemierzając Dziki Zachód pomaga wszystkim, którzy potrzebują wsparcia. W okolicach...

Wpadki komentatorów
Opracowanie zbiorowe0
Okładka ksiązki - Wpadki komentatorów

Wpadki komentatorów to najpełniejszy i najzabawniejszy wybór lapsusów językowych komentatorów sportowych, dokonany przez specjalistę i kolekcjonera, dziennikarza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy