Recenzja książki: Krucjaty północne

Recenzuje: milwaukee meg

Wschodnie wybrzeża Bałtyku z idącymi głęboko w ląd przydatkami były w okresie średniowiecza tętniącymi życiem regionami, pełnymi różnorodnych kultur, kociołkiem wypełnionym najrozmaitszymi plemionami, religiami i konfliktami. W dalszym jednak ciągu ogólna wiedza na temat wydarzeń w tym regionie jest stosunkowo mizerna. Na szczęście braki w tym temacie w popularnej literaturze historycznej zostały dostrzeżone i podjęte zostały próby ich uzupełnienia – dlatego teraz każdy zainteresowany nadbałtyckimi terytoriami w czasie średniowiecza może uzupełnić braki sięgając po książkę Erica Christiansena „Krucjaty północne”.

 

Treść książki nie ogranicza się tylko, jakby wskazywał tytuł, do wypraw krzyżowych i innych sposobów nakłaniania tamtejszych plemion do przyjęcia jedynej słusznej doktryny religijnej. Wszystko rozpoczyna się tu od dokładnego opisu geograficznych uwarunkowań regionu, by potem przejść w doskonale wyważoną mieszankę analiz kulturalnych, społecznych i historycznych czynników jakie miały swój udział w kształtowaniu północno – wschodniej Europy. Krucjaty, jako wydarzenia o znaczeniu i w reszcie kontynentu zajmują tu oczywiście najwięcej miejsca; nie do przecenienia jest jednak próba dokładnego opisu wpływu jaki wyprawy krzyżowe miały na kulturę i strukturę tubylczego społeczeństwa, oraz vice versa: jak specyfika tych terenów wpłynęła na próby chrystianizacji. Niebagatelne znaczenie ma także to, że Christiansen nie powiela schematycznych obrazów mieszkańców tamtejszych terenów, próbując osadzać ich w realiach tamtejszego świata. Więc poganin niekoniecznie biega po lesie odziany w skóry, a chrześcijanie niekoniecznie spędzają całe ranki i wieczory na ryzykownym nawracaniu zatwardziałych bałwochwalców i wycinaniu świętych gajów.

 

Ale nawet to szerokie i wszechstronne podejście do tematu nic by nie dało, gdyby nie fakt, że Christiansen ma dar jasnego, spójnego i naprawdę interesującego przekazywania swoich myśli. „Krucjaty północne” są napisane, pomimo dość skomplikowanej miejscami tematyki, bardzo lekko i przejrzyście, tak że nawet opowieści o zalesieniu Estonii wydają się fascynujące i wybitnie interesujące. Chociaż zdecydowanie nie jest to historyczna gawęda z powrzucanymi tu i ówdzie datami, a porządna praca z odpowiednio dużą liczbą trudnych wyrazów i łacińskich zwrotów, to i tak autorowi udało się przemycić ironiczne komentarze i trochę tu i ówdzie puścić oko do czytelnika. Ważne też jest, że Christiansen podchodzi z odpowiednią porcją soli do pisanych źródeł i przynajmniej próbuje oddzielić ziarna od propagandowych plew, tak popularnych w wiekach średnich. Nie zadowala się także stwierdzeniami ‘bo tak’; zawsze stara się określić przyczyny wydarzeń, pod lupą ukazując nawet drobne czynniki jakie wpłynęły na podejmowanie takich, a nie innych decyzji.

 

Polskiego czytelnika do przeczytania skusi pewnie również czarny krzyż Zakonu Szpitalników Najświętszej Marii Panny Domu niemieckiego. Christiansen faktycznie dużo miejsca przeznacza na opis działalności Krzyżaków, jednej z ważniejszych sił sprawczych w tym regionie, ale nie należy się spodziewać jakiegoś dokładniejszego opisu ich zatarć z Polską. Szczerze mówiąc działania polskie są tu ukazywane podejrzanie rzadko i niezbyt dokładnie. Trochę w dobrym odbiorze przeszkadza też nagminne wrzucanie nazwisk: ktoś się pojawia i znika, zostawiając czytelnika z misją sprawdzenia o co dokładnie chodziło. Chociażby Eskil (arcybiskup Lund) pojawia się w jednym zdaniu bez żadnego wyjaśnienia czy przypisu i ginie potem w mrokach niepamięci, tak że czytelnik nie ma żadnego pojęcia kim on był, co robił i co miał wspólnego z krucjatami.

 

„Krucjaty północne” to jednak znakomicie napisana książka historyczna, w bardzo wyczerpujący i rozległy sposób traktująca problematykę Europy północno – wschodniej czasów średniowiecza. Chyba każdy miłośnik historii będzie zadowolony z lekkiego, ale rzeczowego stylu Christiansena, a już szczególnie z merytorycznej dokładności tekstu. To naprawdę ciekawa lektura, która na pewno usatysfakcjonuje czytelnika niezależnie od jego wiedzy na temat nadbałtyckich świętych wojen.

 

 

Kup książkę Krucjaty północne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Krucjaty północne
Książka
Krucjaty północne
Eric Christiansen
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy