Nie ma człowieka, który nie odczuwałby lęku. Bez względu na to, czy jest on uzasadniony, czy nie, należy do emocji negatywnych. Wchodząca w skład serii Kraina emocji historyjka Pożegnaj lęk! pokazuje jak zmierzyć się z tak bardzo trudnym i niechcianym uczuciem oraz jak lęk przezwyciężyć.
Z jesienią kojarzą się grzyby. A jak grzyby, to grzybowy konkurs. Czy w tym roku drużynie żabki Żanetki uda się zająć pierwsze miejsce? Porządne śniadanie zjedzone, czy wszystko jest – sprawdzone. Trzy… dwa… jeden… czas wyruszyć na poszukiwanie największego grzyba. Gdzie go szukać? Tędy! – jeż Jurek prowadzi. Wchodzą w głąb lasu. Wysokie drzewa dają mało światła. Las jest coraz bardziej mroczny. Zwierzątka z drużyny żabki Żanetki zaczynają się bać. Może się zgubiły? Jak odnaleźć drogę? Przecież nie mogą tu zostać na zawsze! Skrzyyyyp! – gdy za krzakami coś się poruszyło, nawet odważny bóbr Bartek dał susa w przeciwnym kierunku. Co robić? Czas na rozmowę z wiewiórką Wandzią, która ze strachu coraz rzewniej płacze. Przyjaciele cierpliwie tłumaczą jej, że i oni czasami odczuwają lęk: jeż Jurek boi się sam zostawać w domu, ślimaka Stasia trwożą burze, a żabka Żanetka ma lęk wysokości. Czy rozmowa z przyjaciółmi przywróci Wandzi spokój? Wyjaśnienie sytuacji przyniesie korzyść bohaterom oraz czytelnikowi.
Ponieważ dzieci przedszkolne, do których została zaadresowana ta mądra lektura, wielokrotnie odczuwały lęk, niemiła leśna przygoda zostanie przez nie doskonale zrozumiana: w jej wyniku zrodzi się w nich współczucie, ale i solidarność z bohaterami. Dobrze się stało, że przyjaciele postanowili wiewiórce dodać odwagi. Dzieląc się z nią stosowanymi przez siebie metodami zaradczymi, przekonali ją (i czytelnika), że pod wpływem strachu wszystko wydaje się bardziej groźne niż jest w rzeczywistości. No i dobrze, że ślimak Staś przypomniał sobie o kompasie: gdy już pożegnali lęk, znaleźli nie tylko drogę do domu, ale i największego grzyba.
Na edukacyjną wartość kartonowej publikacji Wydawnictwa Jedność wpływa mądry tekst Any Serny i Henara Íñigo, który – w połączeniu z pięknymi, dopracowanymi w najdrobniejszych szczegółach ilustracjami Kasandry, przemówi do każdego dziecka. Twarda okładka, sztywne kartki i różnorodna czcionka to elementy jeszcze bardziej zachęcające do lektury. Ta mądra historia pomoże radzić sobie z jedną z najtrudniejszych emocji.