Wymuszona współpraca
Lubisz komiksy? Lubisz powieści detektywistyczne, w których możesz sprawdzić swoją intuicję i myślenie dedukcyjne? W takim razie książka Sherlock Holmes & Moriarty: Konfrontacja to może być coś dla Ciebie. Możesz bowiem poczuć się jak jedna z trzech sławnych postaci znanych z książek Arthura Conan Doyle’a: Holmes, Watson lub Moriarty. Wcielając się w jedną z tych osób, możesz spróbować rozwiązać ciekawą zagadkę kryminalną, dobrze się przy tym bawiąc.
Komiksy paragrafowe – a taką formę ma Sherlock Holmes & Moriarty: Konfrontacja – to propozycja dla tych, którzy lubią nie tyle wyłącznie czytać, ile mieć wpływ na fabułę. Czytelnik ma tu bowiem drugą rolę do odegrania – rolę gracza. Zostaje niejako bohaterem komiksu i tworzy własną fabułę, wybierając kierunek, w którym ma się rozwijać akcja. Wyboru dokonuje się nie przypadkowo, ale poprzez wybór kadru przygotowany przez autorów komiksu. Często na jednym kadrze jest wiele możliwości do wyboru, rozpoczynających wiele dróg. Czasami prowadzą one do ślepych zaułków, wymagających szybkiego powrotu do punktu wyjścia, czasami wiodą na inną ścieżkę wydarzeń i ku innemu zakończeniu. Istnieje wiele zakończeń rozgrywki, zakończeń komiksu. Komiks można zaś czytać wielokrotnie, zmieniając bieg wydarzeń.
Sherlock Holmes & Moriarty: Konfrontacja może się podobać nie tylko ze względu na przemyślaną wielowariantowość wydarzeń, ale również ciekawą kreskę. Grafika znakomicie podkreśla klimat historii. Mamy zaś do rozwiązania zagadkę... w pociągu kursującym między Londynem a Liverpoolem. Intrygująca sprawa kradzieży, porwania i śmierci. W tej historii bohaterem jest czytelnik i to on ma postarać się znaleźć rozwiązanie zagadki. Komiks paragrafowy, taki jak Sherlock Holmes & Moriarty: Konfrontacja, nie jest lekką, szybką lekturą. To rodzaj zabawy, w której należy być uważnym, trzeba odkryć własny sposób na systematyczne podejście do rozwiązania problemu. Łatwo bowiem się pogubić. To oryginalna rozrywka raczej dla cierpliwych.