Recenzja książki: Klasycy dzieciom

Recenzuje: Karolina Mucha

Mickiewicz, Słowacki, Kraszewski, Fredro… Znamy ich wszyscy. W zakamarkach pamięci tlą się jeszcze – przez lata wtłaczane przez polonistów – tytuły, a może nawet fragmenty ich dzieł.

 

Ale czytać je dzieciom – cóż to za pomysł! Tyle tam trudnych, niezrozumiałych słów, do tego realia, można by rzec, zamierzchłe. I jeszcze motywy, tematy, a nawet sposób obrazowania oddalone od współczesności o całe lata świetlne.

 

Wystarczy jednak pochylić się nad tymi tekstami dokładniej, by stwierdzić, że przesłanie większości z nich pozostaje aktualne; że pięknie brzmiące wersy wciąż poruszają co bardziej wrażliwe dusze. Jak choćby:

 

Niechaj mię Zośka o wiersze nie prosi,

Bo kiedy Zośka do ojczyzny wróci,

To każdy kwiatek powie wiersze Zosi,

Każda jej gwiazdka piosenkę zanuci.

 

Albo Mickiewiczowe:

 

Tato nie wraca; ranki i wieczory

We łzach go czekam i trwodze;

Rozlały rzeki, pełne zwierza bory

I pełno zbójców na drodze.

 

Już dla tych „wieszczowskich” tekstów warto sięgnąć po publikację Klasycy dzieciom, stanowiącą kolejny tom niezwykłej, zawsze prezentującej wysoki poziom (zarówno pod względem literackim, jak też ilustratorskim i edytorskim) serii Z Biblioteki Naszej Księgarni. Co więcej, w książce prócz utworów poważnych, dla wielu po prostu „szkolnych” (choć z pewnością to nie najszczęśliwsze skojarzenie) znajdują się także dzieła tworzone specjalnie dla dzieci: dla ich rozrywki, a przede wszystkim – wychowania. Te klasyczne bajki – często dowcipne, opowiadające o zabawnych, zwierzęcych bohaterach, pełne przemawiających do dziecięcych uszu onomatopei – z pewnością znajdą uznanie najmłodszych słuchaczy i zapadną im w pamięć. Jak małpa – miłośniczka kąpieli, osioł, któremu w żłoby dano owies i siano, chory kotek albo mysz,[która] dlatego że niegdyś całą książkę zjadła, Rozumiała, iż wszystkie rozumy posiadła.

 

Uważna lektura uświadamia, jak wiele z tych klasycznych myśli trzeba wciąż i wciąż powtarzać! By kolejnym pokoleniom przypominać, że nie szanowane w młodości zdrowie zemści się na starość, że nie ma szczęścia dla człowieka, jeżeli się nim z drugim podzielić nie może oraz że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.

 

Niektórych czytelników uderzyć może dysproporcja w ilości tekstów poszczególnych twórców. Wiadomo – spuścizna ich „dziecięcych” dzieł bywa rozmaita. Ale mimo wszystko zaskakujący wydaje się fakt, że aż połowę (sic!) książki zapełniają utwory jednej autorki. Miłośnicy Pimpusia Sadełko, Janka Wędrowcznika oraz krasnoludków (tych od sierotki Marysi) z pewnością będą zadowoleni. Podobnie jak sympatycy charakterystycznych prac młodej graficzki Emilii Dziubak, które ilustrują wszystkie zamieszczone tu teksty.

Kup książkę Klasycy dzieciom

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Klasycy dzieciom
Książka
Klasycy dzieciom
praca zbiorowa
Inne książki autora
Pan Twardowski i inne bajki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Pan Twardowski i inne bajki

Pan Twardowski, Żelazny Marcin, Z parobka pan i inne popularne bajki....

Dżungla. Zobacz sam
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Dżungla. Zobacz sam

Zbadaj dziki świat dżungli i przyjrzyj się mieszkającym tam znanym i nieznanym zwierzętom i roślinom: tukanom, tapirom, lianom i innym. Kolorowe i pełne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy