Znana pierwotnie pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowana od czasów średniowiecznych modlitwa różańcowa obdarzana jest przez wiernych szczególną czcią. Wypowiadając jej słowa (tylko na pozór monotonne), wierni jednoczą się z duchowym macierzyństwem Marii. Ponieważ dla chrześcijanina matka Jezusa jest najlepszą pośredniczką na drogach wiary, Kościół zaleca wraz z nią kontemplować Bożego Syna. Potrzebę odmawiania modlitwy różańcowej doskonale rozumiał ksiądz Jan Twardowski, który Kilka myśli o Różańcu zadedykował każdemu czytelnikowi. W jego rozważaniach znaleźli miejsce wszyscy, którzy - przesuwając pomiędzy palcami delikatne paciorki - odnajdują w kontakcie z Marią pocieszenie, ukojenie i nadzieję.
W prosty i całkowicie zrozumiały sposób autor „rozwiązuje zagadkę” różańca: widzi w nim modlitwę rozbudzającą wyobraźnię i serce, nadającą się do odmawiania zawsze i wszędzie, odrywającą od złych myśli, znaczącą początek naszego zbawienia, uczącą rozmowy z Bogiem na drodze prób i doświadczeń, a także szukającą wraz z Matką Bożą Jezusa, ukrytego w Ewangelii. Zachęcając czytelnika do sięgnięcia po różaniec, ksiądz Jan Twardowski zagłębia się w księgi Pisma Świętego, odszukując w nich tajemnice przedróżańcowe: starotestamentalnym wydarzeniom biblijnym przyporządkowuje fakty stanowiące treść tajemnic pierwszej części różańca.
W kolejnych rozdziałach autor skupia się na poszczególnych tajemnicach. W pięknych słowach zachwyca się tym, co tak bardzo radowało Marię. Towarzyszy Chrystusowi podczas jego publicznej działalności. Odczuwa ból męki i ciężar krzyża. Wreszcie: wpatruje się w Zmartwychwstałego Pana oraz ukoronowaną na Królową nieba i ziemi Najświętszą Matkę. Do przemyśleń związanych z kolejnymi tajemnicami autor przyrównał życiowe tajemnice każdego z nas. Wszystko to pokazuje, że modlitwa różańcowa, której istotą jest przyjęcie woli Pana Boga, do dnia dzisiejszego niczego nie straciła ze swej aktualności.
Nieżyjący już dzisiaj ksiądz Jan Twardowski znany jest z niezwykłej trafności spostrzeżeń. Tym razem również nie zawiódł. Jego Kilka myśli o Różańcu okazało się pomocnymi w zrozumieniu, jaki wpływ na teraźniejszość i wieczną przyszłość ma złożenie radości i smutków w ręce Marii. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech niewielka książeczka z pewnością pomoże czytelnikowi pokochać i naśladować Marię. Ten, kto z ufnością pozwoli się jej prowadzić, nie zawiedzie się. Rozważania księdza Jana Twardowskiego z pewnością przyczynią się do tego, że ludzie wierzący z radością sięgną po różaniec.
Są w twórczości ks. Twardowskiego tematy, które powracają nieustannie - w wierszach, homiliach, rozmowach. Należy do nich z całą pewnością...
Czemu złota rybka ma wypukłe oczy? Czemu bocian dwóch nóg razem nie zamoczy? Czemu kura, chodząc, rysuje krzyżyki na ziemi? Pośród...