Święta ze Sieny znana jest między innymi z tego, że w wieku siedmiu lat ślubowała dziewictwo. Współczesnemu człowiekowi wydawać się to może bardzo dziwne, jednak ówczesnym czasom – chociaż większość kobiet prowadziła wtedy życie pokorne i bez rozgłosu – nieobce było aż takie oddanie umiłowanemu Panu. W książce Katarzyna ze Sieny czytelnik poznaje życie i działalność owej niepokornej świętej, która wsławiła się wyjątkowością swego powołania, któremu sprostała całkowicie i bez najmniejszych nawet zastrzeżeń.
Publikacja została podzielona na trzy zasadnicze części. Dopiero wszystkie razem świadczą o wielkości działań podjętych przez Katarzynę. Don Brophy poddaje analizie osobowość świętej, która jest niezwykła pod każdym względem: bez obaw o jutro, pełna ufności oraz nadziei na osiągnięcie zamierzonego celu. Nie bez powodu przypisuje się jej dokonanie dzieł niezwykłych, dzięki niej bowiem siedziba papiestwa została z powrotem przeniesiona z Awinionu do Rzymu, a najbardziej zatwardziali grzesznicy cieszyli się powrotem na łono Kościoła.
Charyzmatyczna osobowość świętej Katarzyny ujawniała się w momentach najbardziej potrzebnych. Już jako dziecko dziewczyna potrafiła trwać przy raz obranym kierunku. W przytoczonych przez autorkę szczegółach dotyczących dzieciństwa świętej łatwo można domyśleć się głębi marzeń, które z czasem nabrały „rumieńców”, przybierając postać zrealizowanych zamierzeń. Wiodąc życie ubogiej zakonnicy w klasztorze Sióstr od pokuty świętego Dominika (tercjarki dominikańskiej), Katarzyna posługiwała trędowatym, nieustannie modląc się i poszcząc. Kolejno następujące po sobie dni wypełniała głoszeniem Dobrej Nowiny o zbawieniu na różne sposoby: pisała listy w imieniu Boskiego Oblubieńca do najznakomitszych (duchownych i świeckich) osób ówczesnej Europy; była duchową mistrzynią i przewodniczką dla sieneńskiej elity; prowadziła zakrojoną na szeroką skalę (na miarę tamtych czasów) działalność apostolską; była mediatorką i orędowniczką pokoju. Do dnia dzisiejszego znane są dzieła, które po sobie pozostawiła.
Książka Katarzyna ze Sieny to lektura specjalistyczna. Napisana jest w sposób ciekawy, językiem jasnym i całkowicie zrozumiałym. Prosty i przystępny sposób przekazu powinien zachęcić tych, którzy z jej życiem i działalnością niewiele mieli do czynienia. Chronologia wydarzeń, składających się na całość życia włoskiej tercjarki dominikańskiej, pomoże uporządkować wiedzę o jej losach. Bogata bibliografia (polsko- i obcojęzyczna) oraz liczne przypisy dają dodatkowe możliwości sięgnięcia po kolejne pisma. Lektura nie tylko przybliży życie świętej ze Sieny, ale również pomoże poznać realia społeczno-polityczne czasów, w których żyła.