Nietypowa w stosunku do większości społeczeństwa budowa mózgu osób leworęcznych (mózg jest bardziej symetryczny, półkule są prawie równorzędne) powoduje, że leworęczni zyskują większą kreatywność i pomysłowość. Ponieważ wiedza na ten temat jest wciąż ograniczona, Michel Piquemal (sam będąc leworęcznym) w sposób prosty i ciekawy wyjaśnia wszystko, co z leworęcznością jest związane.
Książka Jestem leworęczny... i co mi zrobisz? to wynik życiowych doświadczeń oraz osobistych przemyśleń autora. Ponieważ on sam przez całe lata zmagał się z niezrozumieniem ze strony nauczycieli, rówieśników oraz otoczenia, swoją książkę kieruje bezpośrednio do dzieci i młodzieży dotkniętych leworęcznością. Doskonale rozumiejąc problemy, z jakimi muszą się borykać, pomaga im jak najmniejszym kosztem przystosować się do życia w świecie praworęcznych. Z lektury skorzystają również rodzice, nauczyciele oraz terapeuci pracujący z osobami leworęcznymi. Wiedza zawarta w lekturze bez wątpienia przyda się także wszystkim praworęcznym.
Krótkie rozdziały mają schematyczną budowę: tytułowe pytania (od najbardziej podstawowych aż po ściśle naukowe) uzupełnione są zapisanymi w kolorowych okręgach krótkimi, interesującymi wyjaśnieniami, zamieszczonymi w barwnych ramkach notatkami i ciekawostkami uznanymi za „osobliwości” oraz zabawnymi ilustracjami w komiksowej formie autorstwa Jacquesa Azama. Są również fragmenty dokumentów z oficjalnymi wytycznymi dotyczącymi funkcjonowania osób leworęcznych, wypowiedzi uczonych i świętych, wykazy sławnych leworęcznych malarzy, pisarzy i poetów, muzyków, aktorów, reżyserów, naukowców oraz sportowców. Są dodatkowe pytania, przysłowia, uwagi, wypunktowania, wyjaśnienia niektórych słów w poszczególnych językach oraz rady praktyczne, które warto zastosować w codziennym życiu. Jest nawet informacja dodatkowa, zdobiąca dolny margines książeczki.
Lektura pokazuje (obok zagadnień anatomicznych) zalety i wady leworęczności. Czytelnik przeczyta w niej między innymi o represjach stosowanych wobec osób leworęcznych w dawnych czasach; zrozumie problemy, z jakimi borykają się one na codzień; zapozna się ze stanowiskiem publicznego systemu oświaty. Autor wspomina również o oburęczności, przeorientowywaniu, lateralizacji, zdolnościach artystycznych i talentach sportowych osób leworęcznych. Pomocą służy słowniczek, gdzie w kolejności alfabetycznej zamieszczono pojęcia i terminy oznaczone w tekście właściwym gwiazdką oraz krótka bibliografia z wyszczególnieniem literatury dla dzieci i młodzieży.
Przystępna i zabawna publikacja Wydawnictwa Nasza Księgarnia bez wątpienia spotka się z pozytywnym przyjęciem.
Przedstawiamy 60 bajek i przypowieści zaczerpniętych z filozofii zachodniej, mądrości Wschodu, mitologii. Do każdej dołączono komentarz, który wprowadzi Cię do pracowni filozofa....