Recenzja książki: Jak skutecznie prowadzić warsztaty z zakresu komunikacji

Recenzuje: Justyna Gul

Skuteczny trener


Warsztaty z zakresu komunikacji na stałe weszły już do katalogu szkoleń - i to zarówno dla kadry kierowniczej, jak i dla szeregowych pracowników firm. Niestety, zbyt często stanowią one wyłącznie pozycję po stronie kosztów firmy, nie przynosząc wymiernych korzyści. Osiągnięte zmiany zachowań są krótkotrwałe, zaś ich niespójność z mową ciała czy postępowaniem jest nie tylko powodem do żartów, ale też powoduje kłopoty z odczytaniem jasnego przekazu. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być, a wytrenowane idealne zachowanie nie musi rozmijać się z praktycznym zastosowaniem nabytych umiejętności.


Pozycja Jak skutecznie prowadzić warsztaty z zakresu komunikacji. Praca metodą aktywizującą przeżywanie autorstwa Friedemanna Schulza von Thuna, stanowi dowód na to, że nabywanie kompetencji społecznej w grupach, jeśli uwzględnia wewnętrzną stronę zachowania oraz każdorazowo kontekst sytuacyjny, przynosi znakomite rezultaty. Pozycja, opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność, powinna zaleźć się w biblioteczce każdego trenera, superwizora, doradcy czy coacha, pod warunkiem jednak, że podejmie on wyzwanie. Metoda prezentowana przez autora stawia bowiem przed prowadzącym szkolenia czy warsztaty znacznie wyższe wymagania niż w przypadku tradycyjnych metod szkoleniowych. Konieczna jest rezygnacja ze starego, sprawdzonego i „bezpiecznego” zestawu ćwiczeń na rzecz indywidualnego podejścia do każdego z uczestników i do jego „życzenia”.


Friedemann Schulz von Thun roztacza przed czytelnikami nie tylko nową wizję trenera jako osoby nie ograniczającej się do podsuwania gotowych rozwiązań, ale też znajdującej właściwą strukturę i kreującej proces. Tym samym to uczestnik sam ma przekraczać swoje możliwości i granice, bowiem dopiero wówczas efektem będzie samopoznanie i znalezienie rozwiązań problemu. Nie ograniczając się wyłącznie do teorii, autor proponuje dwadzieścia przykładów, zaczerpniętych z praktyki trenerskiej, obrazujących nie tylko zaangażowanie osoby obecnej na szkoleniu, ale i wciągających czytelnika. Friedemann Schulz von Thun stawia nas w roli prowadzącego szkolenie i zadaje pytanie: „Co Ty zaproponowałbyś w przedstawionej sytuacji?”, rejestrując rzeczywisty przebieg procesu. Propozycje i wszystkie podjęte działania autor opatruje komentarzem, dzięki czemu możemy śledzić tok rozumowania, łatwiej jest również pojąć istotę nowego sposobu szkolenia.


Zanim jednak przejdziemy do owych ćwiczeń, przekonamy się, co daje doradcy z zakresu komunikacji pojęcie „spójność”, na co należy zwrócić uwagę przy wdrażaniu nowego zachowania i jak „przestudiować Goliata”, oddając mu należytą cześć. Autor nakreśla również obszary zastosowania pracy aktywizującej przeżywanie, udowadniając, iż metoda ta sprawdza się zarówno na kilkudniowych seminariach z zakresu komunikacji, jak i na krótkich warsztatach bądź superwizji konkretnego przypadku. Punktem wyjścia dla pracy aktywizującej przeżywanie jest życzenie jednego z uczestników grupy, zatem autor dokładnie tłumaczy, co należy rozumieć pod tym pojęciem.

 

20 konkretnych przypadków z poradami do samodzielnego treningu, opracowane przy współpracy Katrin Wohlthat, to wspaniały dodatek do poradnika. Dzięki analizie przykładów możemy niejako uczyć się od autora, a przy tym proponować własne rozwiązanie problemów. To bezcenne wsparcie zarówno dla profesjonalnych trenerów, którzy nieustannie pragną doskonalić swój warsztat, jak i dla osób stawiających dopiero pierwsze kroki w zawodzie. Pewne jest, że włączenie metody proponowanej przez Friedemanna Schulza von Thuna do pracy trenerskiej znacząco wzbogaci szkolenia i może spowodować - przy właściwym prowadzeniu grupy - trwałe zmiany zachowania, zgodne z celem szkolenia.


Tym samym książka Jak skutecznie prowadzić warsztaty z zakresu komunikacji... jest pozycją dla wszystkich tych, którzy pragną spełniać się w pracy trenera i coacha, dbając o rozwój członków grupy szkoleniowej uczestników sesji coachingowej na równi z rozwojem własnym. Czytelna forma poradnika, zabawne grafiki, pomagające zapamiętać najważniejsze kwestie oraz miejsce na własne wypowiedzi - to wszystko czyni z książki pozycję niezwykle cenną na polskim rynku, daleką od banalnych propozycji służących samodoskonaleniu. Co więcej, Friedemann Schulz von Thun, odkrywając metodę aktywizującą przeżywanie i wyjaśniając technikę opartą na „życzeniach”, umożliwia również czytelnikowi pracę nad własnymi problemami.

Kup książkę Jak skutecznie prowadzić warsztaty z zakresu komunikacji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jak skutecznie prowadzić warsztaty z zakresu komunikacji
Inne książki autora
Sztuka rozmawiania. Część 2: Rozwój osobowy
Friedemann Schulz von Thun0
Okładka ksiązki - Sztuka rozmawiania. Część 2: Rozwój osobowy

Sztuka rozmawiania. Rozwój osobowy odsłoni Ci, jaki jesteś w swoich kontaktach z innymi. Pomoże Ci się rozpoznać w ośmiu stylach komunikacji (a wiadomo...

Sztuka rozmawiania. Część 3: Dialog wewnętrzny
Friedemann Schulz von Thun 0
Okładka ksiązki - Sztuka rozmawiania. Część 3: Dialog wewnętrzny

Część trzecia poświęcona jest dialogowi wewnętrznemu, który ma uzdolnić osobę do działania na "własną miarę". W jej określeniu każdy skazany...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy