Recenzja książki: Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W uzdrowiskowej dzielnicy Konstancina-Jeziorny stoi wybudowany w roku 1928 Dom Artystów Weteranów Scen Polskich „Skolimów”. W nim znajdują miejsce czasowego pobytu oraz stałego zamieszkania samotni emerytowani artyści. Tam pośród antycznych mebli, wiszących na ścianach portretów aktorów oraz wielu innych twórców (żyjących obecnie i tych sprzed stu lat), czas biegnie powoli i spokojnie. Tak przynajmniej się wydaje na pierwszy rzut oka. A jak jest naprawdę? Książka „Hamlet w stanie spoczynku” pokazuje szarą codzienność mieszkańców Skolimowa „od środka”, z najdrobniejszymi szczegółami i bez wybielania tego, co jest naganne.

Gabriel Michalik w interesujący sposób przybliża sekrety życia tych, których każdy z nas doskonale zna z ekranu telewizora lub desek teatru. Kobiety i mężczyźni, młodsi i starsi, żyjący obecnie oraz ci, którzy odeszli na zawsze, wszyscy oni znajdują określone miejsce w myślach i sercach czytelników. Polscy artyści żyjący pod opieką bezhabitowych Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza rozmawiają o odegranych niegdyś rolach bohaterów teatralnych i telewizyjnych, przypominają wykonywane przez siebie ruchy i gesty taneczne, wspominają piękne (chociaż trudne i wyczerpujące) chwile oraz wydarzenia z planów filmowych. Owe rozmowy artystyczne mają charakter nostalgiczny. Tęsknota za dawną sławą i powodzeniem oraz świadomość przemijania sprawia, że współżycie mieszkańców Skolimowa obfituje w relacje zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Książka „Hamlet w stanie spoczynku” napisana jest językiem przystępnym, w sposób bardzo ciekawy. Chętnie sięgną po nią czytelnicy w różnym wieku. Wzbogacona jest o czarno-białe fotografie przedstawiające portrety artystów, ujęcia z miejsc wykonywania zdjęć filmowych a także wydarzenia kulturalne. Informacje biograficzne o nieżyjących już mieszkańcach Domu w Skolimowie zostały ujęte w Aneksie. Natomiast wyjaśnień dodatkowych udziela „Kronika skolimowska” zawierająca faktograficzny zbiór wydarzeń w układzie chronologicznym, dokładnie opisujących życie kręgów artystycznych od lat dwudziestych XIX wieku do roku 2010, kiedy to stanowisko prezesa ZASP (Związek Artystów Scen Polskich) zajęła znana aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska.

Opowieść o mieszkańcach Skolimowa budzi w czytelniku nutkę tęsknoty za tym, co minęło i już nie wróci. Jest to więc lektura w pełni zasługująca na miano wspomnień. A z tymi – jak wiadomo – przegra nawet czas. Taka jest bowiem kolej rzeczy, że życie mija bezpowrotnie a wspomnienia pozostają na zawsze.

Kup książkę Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hamlet w stanie spoczynku. Rzecz o Skolimowie
Inne książki autora
Kaszpirowski. Sen o wszechmocy
Gabriel Michalik0
Okładka ksiązki - Kaszpirowski. Sen o wszechmocy

Odin, dwa, tri... Kto nie pamięta telewizyjnych seansów, w których Anatolij Kaszpirowski ,,leczył" miliony Polaków? Rosyjski psychiatra zaczynał jako...

Danuta Szaflarska. Jej czas
Gabriel Michalik0
Okładka ksiązki - Danuta Szaflarska. Jej czas

Sto lat fascynującego życia, sto lat burzliwej kariery, sto lat dramatycznych zwrotów historii Piękna, mądra, utalentowana, chociaż, jak mawiał...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy