Radosne wychowywanie dzieci
Ten czas już nigdy nie powróci. Nie będzie więcej tylu nieprzespanych nocy, czuwania nad każdym krokiem, zabezpieczania szuflad i kantów stołów, ciągłego karmienia i usypiania. Ale nie będzie też tak silnego zaufania (kiedy rodzice są najmądrzejsi na świecie), intensywnej więzi czy takiej ilości wspólnie spędzanego czasu. Nawet spokojnie z pozoru leżący noworodek każdego dnia czyni krok w kierunku samodzielności i swego własnego świata.
Dlatego warto nacieszyć się dzieciństwem swoich dzieci. Zapomnieć czasem o stertach prania i prasowania, o nieumytych garnkach czy nieodkurzonej podłodze, o dodatkowych godzinach w pracy – i po prostu zacząć się bawić.
Niektórym przychodzi to całkiem naturalnie. Inni muszą rozbudzić drzemiące w nich samych dziecko. Jednak z pewnością i jednym, i drugim przyda się odrobina inspiracji. Oto ona: Gry i zabawy dla dzieci od 1 miesiąca życia. Ich autorka, Małgorzata Cieślak, nie jest – jak moglibyśmy oczekiwać – dyplomowanym psychologiem czy pedagogiem. Ukończyła… zarządzanie i marketing. Ale posiada coś więcej niż odpowiedni tytuł: doświadczenie, zapał, mnóstwo własnych pomysłów oraz chęć do poszukiwania wciąż nowych. Dzięki temu udało się jej zebrać kilkaset naprawdę przydatnych zabaw (oraz ograniczyć się do bardzo krótkiego wstępu teoretycznego). Większość z nich nie wymaga drogich sprzętów czy zabawek, nie trzeba ich poprzedzać żmudnymi przygotowaniami ani specjalnymi nakładami finansowymi. Niektóre wydają się czymś tak oczywistym, naturalnym w kontakcie z dzieckiem (jak np. łaskotanie albo śpiewanie kołysanek), że dziwi ich ujęcie w książce. Jednak być może znajdą się czytelnicy, którzy skorzystają i z tego rodzaju opisów? Zresztą zdecydowana większość propozycji z pewnością zasługuje na uwagę – dostarczając pomysłów na wspólną zabawę zarówno z ledwie unoszącym głowę niemowlakiem, ruchliwym dwulatkiem, jak i ciekawskim przedszkolakiem.
Korzystanie z książki ułatwiają krótkie, zrozumiałe opisy oraz przejrzysty, logiczny układ treści. Propozycje zabaw zostały podzielone ze względu na wiek mogących w nich uczestniczyć dzieci (od 1. miesiąca życia do powyżej 3. roku życia), rodzaj proponowanych gier (np. zabawy manipulacyjne, konstrukcyjne, dydaktyczne, ruchowe) oraz miejsce ich przeprowadzenia (znajdziemy tu propozycje doskonale sprawdzające się nad morzem, w lesie, podczas jazdy samochodem, w wannie czy ogrodzie). Małgorzata Cieślak nie zapomniała również o okazjach szczególnych, takich jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, Andrzejki oraz – niekoniecznie akceptowane przez wszystkich rodziców – Walentynki i Halloween. Sporo uwagi poświęciła też grom urodzinowym, a to z pewnością ucieszy wszystkich rodziców, którzy kiedykolwiek organizowali przyjęcie dla grupy rówieśników swojej pociechy. Tego rodzaju zabawy to – bez dwóch zdań – wyższy poziom zaawansowania…
Poza wyżej wymienionymi Gry i zabawy… mają jeszcze jedną zaletę. Nie tylko pokazują, że pomysły na wspólne zabawy można znaleźć wszędzie, ale również przypominają, jak bardzo radosne, kolorowe i inspirujące może być rodzicielstwo.
REPETYTORIUMtematyczno-leksykalneDla młodzieży szkolnej, studentów i nie tylko ...• Podręcznik dla zdających egzaminy z języka angielskiego.•...
Wychowywanie dziecka jest jak hodowanie niezwykłej rośliny. Trzeba wiele serca, czasu i cierpliwości, aby je właściwie kształtować. Książka Małgorzaty...