Recenzja książki: Gladiatorzy i piraci

Recenzuje: Justyna Gul

Oficer czy pirat?

Gladiatorzy stający oko w oko z niebezpiecznymi zwierzętami, galernicy przetrzymywani jak bydło w urągających godności warunkach i piraci siejący postrach na wodach – oto znakomita pożywka dla wyobraźni.


Dla wszystkich miłośników historii, czasów Rzymian, rozwijających się sztuk walki i ekspansji chrześcijaństwa Bartłomiej Misiniec ma prawdziwą niespodziankę. Ten pasjonat starożytności znany wszystkim molom książkowym jako autor „Pretorianina” postanowił kontynuować swoje dzieło. Powstała tym samym pasjonująca powieść „Gladiatorzy i Piraci”, której akcja toczy się na arenie pełnej krwiożerczych bestii i na wodach Morza Śródziemnego.


Proximus Antoniusz Decypiusz, przyjaciel młodego Nerona, za sprawą podłej Agrypiny zostaje skazany na galery. Trafia na handlowy statek płynący w kierunku Trypolitanii, a towarzyszem jego niedoli jest gadatliwy Żyd  Tyrmonides. Ten wyznawca Chrystusa nawet smagany batem hortatora nie przestaje realizować  swojej misji nawracania wszystkich dookoła. Proximus pałający żądzą zemsty nie zamierza jednak w imię miłości i przebaczenia godzić się z losem niewolnika i planuje ucieczkę.


Równocześnie na stałym lądzie trwają przygotowania do walk na arenie, których kulminacyjnym punktem ma być wyzwolenie się gladiatorów z rąk ich panów. Wojownicy jeszcze nie są świadomi, jaki los ich czeka i jak ciężki i krwawy bój o wolność będą musieli stoczyć. "Ave Cesar! Morituri te salutant!" - krzyczą, by później z przelewu krwi uczynić prawdziwe widowisko.


Zarówno zbiegli gladiatorzy, jak i Proximus, który dzięki brawurze nie tylko wyswobodził się z kajdan, ale także zwrócił człowieczeństwo galernikom i przejął galerę, spotykają się w niespodziewanych okolicznościach. Wskutek szeregu zbiegów okoliczności Proximus zostaje piratem, zdobywa własną flotę, a na Tisiforze, Alekto i Megajrze rusza na podbój tajemniczej wyspy. Wyspy skarbów, bowiem w jednym z okrętów znajduje zaszyfrowane wskazówki dotyczące ukrytych bogactw i mapę.


Zadanie to jednak tylko z pozoru wydaje się łatwe, bowiem na wyspie mnóstwo jest błędnych tropów , ponadto nie jest ona bezludną krainą. Rezydują na niej prawdziwi piraci, a Proximus jedynie przy pomocy gladiatorów ma szansę wygrać z bandą pijanych morderców.  Chociaż i tu wkrada się palec przeznaczenia i wcale nie musi dojść do starcia…


„Gladiatorzy i piraci” przenoszą czytelnika w przeszłość do czasów fascynujących, ale i pełnych niebezpieczeństw i niesprawiedliwości. Powieść Bartłomieja Misińca wciąga i zadziwia dokładnymi opisami, pietyzmem szczegółów. Niestety, to samo jest też jej słabą stroną i bywa, że zamiast drżeć z emocji w oczekiwaniu na dalszy rozwój wypadków, znużeni, przerywamy lekturę. Ciekawość okazuje się jednak silniejsza, bo ostatecznie całym sercem dopingujemy Proximusa w jego zmaganiach z przeciwnościami.


Mam nadzieję, że wkrótce poznamy dalsze losy dzielnego pseudo-pirata i kto wie, co przyniesie mu przyszłość i fantazja autora. Skoro nie zostanie już oficerem gwardii pretoriańskiej, to może wyruszy na podbój innych krajów? Czekamy na jego kolejne, pasjonujące przygody.

Kup książkę Gladiatorzy i piraci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gladiatorzy i piraci
Książka
Gladiatorzy i piraci
Bartłomiej Misiniec
Inne książki autora
Pretorianin
Bartłomiej Misiniec0
Okładka ksiązki - Pretorianin

Książka ta to lekko i z fantazją opowiedziana historia życia młodego legionisty rzymskiego, w którą wpleciono wątki przyjaźni z psem, wiernym towarzyszem...

Centurion Proximus
Bartłomiej Misiniec0
Okładka ksiązki - Centurion Proximus

  Zdradzony przez towarzysza Proximus zostaje pojmany i odesłany do Rzymu. Nieoczekiwanie zamiast kary otrzymuje nominację na oficera gwardii pretoriańskiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy