Recenzja książki: Gears of War. Ostatni z Jacinto. Tom 2

Recenzuje: Damian Kopeć

Brothers in Arms

Wyniszczająca wojna z Szarańczą trwa już piętnaście lat. Zdziesiątkowani ludzie są w odwrocie. Szarańcza niszczy miasto za miastem, zabijając wszystko, co żyje, grabiąc i zostawiając po sobie ruiny. Przychodzi moment, gdy koniec obecności ludzi na Serze wydaje się całkiem bliski. Zostaje podjęta decyzja o zalaniu ostatniego, z coraz większym trudem bronionego bastionu, Jacinto. Decyzja, która niesie odrobinę nadziei, że dokończone zostanie krwawe dzieło Młota Świtu, a podziemne królestwo Szarańczy - skutecznie zatopione, wraz z ukrywającym się pod powierzchnią ziemi wrogiem. Wszyscy, co mogą, uciekają z zatopionego miasta do mało przyjaznego miejsca, dawno opuszczonego portu. Walka jednak nie ustaje. Wciąż groźne niedobitki Szarańczy, bezwzględni i zdesperowani Odrzuceni, zimno, choroby, brak żywności, lekarstw - wszystko to dziesiątkuje ludność. Trzeba szybko zrobić coś przełomowego. Okazuje się, że nadzieją mogą być wyspy, których nie dosięgła wojna, Szarańcza i wypalająca wszystko laserowa broń. Tylko - czy można na nich zamieszkać?

Drugi tom cyklu Gears of War to nadal proza dla wielbicieli akcji i walki, choć akcenty są tu rozłożone trochę inaczej niż dotychczas. Dużo większą rolę odgrywają dylematy, przed którymi stają zarówno przywódcy COG, żołnierze, jak i zwykli ludzie. Dylematy na skalę państwa, społeczności, pojedynczego człowieka.

Znowu mamy dwa, czasowo różne, przeplatające się wątki opowieści: wydarzenia poprzedzające użycie potężnej broni orbitalnej - Młota Świtu oraz historię poszukiwania nowej ziemi na wyspach. O wiele częściej niż w tomie pierwszym mamy okazję obserwować problemy poszczególnych Gearów. Ich postawy w nieustannie zmieniającym się otoczeniu. Trudności w przystosowaniu się do nowych warunków. Żołnierze muszą pełnić trudną dla nich rolę rozjemców, stróżów prawa. Czasami wydaje się im, że wojna, walka z jasno określonym wrogiem, takim jak Szarańcza, była łatwiejsza niż strzelanie do innych ludzi, nawet takich, jak budzący odrazę Odrzuceni.

Wyrazista proza Karen Traviss może się podobać. Autorka dba o zmienne napięcie emocjonalne opowieści. Stara się pisać w poruszający sposób, ciekawie, niebanalnie. Stara się, bardziej niż w poprzednim tomie, pokazywać niejednoznaczność pewnych sytuacji i postaw. Jej bohaterowie odkrywają w sobie często drugie "ja", bardziej mroczne i trudniejsze do akceptacji, niż mogliby sobie wyobrazić. Traviss pokazuje, jak wojna zmienia ludzi, jak stopniowo niszczy w nich wrażliwość, a nawet - człowieczeństwo. Jak wciąga w spiralę nienawiści i zemsty, która wydaje się nie mieć końca. Jak niszczy podstawowe zasady, dając w zamian tylko namiastki prawdziwego człowieczeństwa.

Tom Ostatni z Jacinto oczywiście nie kończy cyklu Gears of War. Na publikację w Polsce czekają już kolejne trzy książki z serii. Trudno powiedzieć, w jakim kierunku rozwinie się akcja. I to właśnie - oraz gwarantowane solidne pisarstwo Traviss - może być magnesem skłaniającym do lektury opowieści o dalszych przygodach mieszkańców planety Sera.

Kup książkę Gears of War. Ostatni z Jacinto. Tom 2

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gears of War. Ostatni z Jacinto. Tom 2
Inne książki autora
Anvil Gate
Karen Traviss0
Okładka ksiązki - Anvil Gate

Źle się dzieje na Vectes. Odrzuceni sabotują działania COG a kiedy Bernie i Anya Stroud wjeżdżają Packhorse na minę, omal nie tracąc życia, zabawa musi...

Dziedzictwo Mocy V Poświęcenie
Karen Traviss 0
Okładka ksiązki - Dziedzictwo Mocy V Poświęcenie

Dziedzictwo Mocy V Poświęcenie (ang. Legacy of the Force V: Sacrifice) to klasyczna powieść Karen Traviss z Ery dziedzictwa, wchodzącej w skład podcyklu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy