Wpisanie w wyszukiwarkę Google słów Galileo Galilei daje ponad szesnaście milionów trafień, co pokazuje, że człowiek, który zrewolucjonizował rozumienie kosmosu, nie bez powodu uważany jest za twórcę nowożytnej astronomii i astrofizyki. O szczegółach jego fenomenu opowiada książka Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat (Wydawnictwo Poznańskie).
Umiejscawiając odkrycia Galileusza w kontekście współczesnej wiedzy, astrofizyk Mario Livio tworzy postać naukowca-buntownika (przytacza zdania, jakie mieli o nim jemu współcześni oraz ci, którzy swoje naukowe badania opierali na odkryciach Galileusza), osadzając jego silną osobowość w realiach późnorenesansowej Florencji. Autor przytacza dotyczące Galileusza zabawne incydenty z czasów profesury w katedrze matematyki w Pizie, pisze o jego przełomowych osiągnięciach, analizuje przebieg doświadczeń i obserwacji księżyca, gwiazd, planet oraz komet. Wylicza związane z odkryciami problemy. Opowiada o prowadzonej przez Galileusza, a mającej zwiększyć sławę jego odkryć, kampanii informacyjnej. Uzasadnia gniew Kościoła, omawia poszczególne teorie, porównuje myśli Einsteina oraz Galileusza na temat nauki i religii. Wiele uwagi poświęca również procesowi Galileusza, stającego przed Kongregacją Świętego Oficjum i nałożonej na niego karze, dowartościowując w ten sposób jego zmagania o wolność myśli (symbol walki o intelektualne nieskrępowanie).
Publikacja Wydawnictwa Poznańskiego jest obszerna, treść została gruntownie przebadana. Zaciekawienie budzą fakty i ciekawostki, teorie, argumentacje, opisy doświadczeń, wyniki badań specjalistów z dziedziny nauk przyrodniczych, a także tytuły dzieł naukowych, fragmenty listów, rękopisów oraz utworów literackich, rysunki, myśli filozofów, teologów i świętych, mimo naukowego języka publikacji. Przejrzystości dodają wcięcia w tekście. Pomocą służą przypisy końcowe (z podziałem na poszczególne rozdziały), natomiast bibliografia zawiera wyłącznie pozycje obcojęzyczne.
Książka Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat zainteresuje głównie czytelnika o umyśle ścisłym, choć pewnie i humaniści odnajdą w lekturze przydatne treści.