„Filozofia frywolna” czy raczej „Filozofowie na wolności”, jak brzmi w oryginale tytuł tego wierszowanego zbioru, to historia filozofii w pigułce opowiedziana językiem zgrabnym, zabawnym, żartobliwym. Po raz pierwszy opublikowana została w nakładzie zaledwie 500 sztuk w roku 1958, w roku 1992 natomiast została włączona do „Drugiego Diariusza Najmniejszego” autorstwa Umberto Eco.
Dzieło, czy raczej dziełko, powstało, kiedy to młody Eco był jeszcze studentem. Znudzony mało interesującymi zajęciami rysował śmieszne scenki dotyczące najznamienitszych filozofów i ich myśli. Spodobały się one kolegom Eco na tyle, że ten dopisał do nich krótkie wierszyki. Poruszył w nich nie tylko najważniejsze zagadnienia filozofii, ale także sparafrazował zdania z najpopularniejszych włoskich liryków.
„Filozofię frywolną” napisaną z dużą dawką poczucia humoru i błyskotliwości czyta się jednym tchem. Wierszyki są krótkie i treściwe, co jest ich największą zaletą. Obrazki, które pierwotnie stanowiły inspirację do tekstów, świetnie uzupełniają całość. Szczególnie polecam tym, którzy twierdzą, że filozofia jest nudna.
Anna Szczepanek
Czy byliście już zmuszeni do włożenia wędzonego łososia do minibarku w waszym pokoju hotelowym? Lub do zainstalowania nowego programu komputerowego przy...
Umberto Eco zastanawia się nad różnicami między pisarstwem powieściowym i niepowieściowym - z powagą, ale też z poczuciem humoru, błyskotliwie porusza...