Recenzja książki: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Obok Baśni barda Beedle’a i Quidditcha przez wieki Jeanne K. Rowling przygotowała jeszcze jedną, specjalną publikację, prawdziwą gratkę dla fanów Harry’ego Pottera. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to swoiste kompendium wiedzy o magicznych stworzeniach, które systematyzuje dotychczasową wiedzę czytelników w tym zakresie, ale też znacznie ją rozbudowuje i wzbogaca. Niewielkich rozmiarów książeczka śmiało może nosić miano „encyklopedii magicznych zwierząt rodem ze świata Harry’ego Pottera".

 

Fantastycznych zwierząt na kartach powieści o przygodach Harry’ego Pottera i jego przyjaciół pojawia się bardzo wiele. Już w pierwszych tomach nie brakuje budzących grozę smoków, przerażającego bazyliszka czy gigantycznych rozmiarów pająka. Swoich epizodów doczekały się w książkach Rowling także jednorożce, trytony, centaury, ghule, chochliki kornwalijskie, niuchacze czy wilkołaki. Dzięki znajomości powieści o przygodach nastoletniego czarodzieja lektura Fantastycznych zwierząt... nie kojarzy się z wertowaniem pełnej naukowego żargonu i suchych faktów encyklopedii.

 

Publikacja składa się z rozbudowanego wstępu oraz właściwej części, alfabetycznego spisu stworzeń wraz z wyczerpującymi informacjami, dotyczącymi podejmowanego tematu. Wstęp do publikacji jest długi - wiele w nim cennych informacji. Czytelnik dowie się, jaka klasyfikacja rządzi magicznym światem zwierząt i dlaczego tak inteligentne stwory jak centaury znalazły się w jednym worku z trollami i gumochłonami. Magiczne stworzenia sklasyfikowano także ze względu na zagrożenie, jakie spotkać może z ich strony czarodziejów i nieświadomych mugoli.

 

Część encyklopedyczna, ułożona - czego nietrudno się domyślić - alfabetycznie, składa się z dłuższych bądź krótszych definicji około osiemdziesięciu magicznych stworzeń. Wielu z przytoczonych i opisanych gatunków czytelnik nie miał okazji wcześniej poznać. Bardzo intrygująco zaprezentowana zostały śmierciotula, popiełek czy też demimoz. To jednak dopiero początek zdumiewających i fascynujących opisów magicznych stworzeń. Nawet te charakteryzujące znane nam zwierzęta – chociażby hipogryfa, któremu poświęcono sporo miejsca na kartach powieści Harry Potter i więzień Azkabanu – odkryjemy na nowo i poznamy nieznane dotąd fakty i ciekawostki.

 

Książka Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć opatrzona jest licznymi rycinami przedstawiającymi magiczne stwory (nie wszystkie) oraz będące ozdobnikami publikacji. Tak starannie przygotowana szata graficzna przywodzi na myśl stare, magiczne księgi – książki, z których z pewnością korzystał Harry Potter i inni uczniowie Hogwartu. Język publikacji jest prosty, nie brak w nim dowcipu słownego czy sytuacyjnego. 

 

Publikacja Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to pozycja obowiązkowa dla każdego fana świata Harry’ego Pottera. Skrzętnie zebrane i mądrze sklasyfikowane informacje ze świata magicznych stworzeń systematyzują i poszerzają wiedzę chłonnego na takie ciekawostki prawdziwego fana Pottera. Może kiedyś pojawią się także inne publikacje spoza serii – Dzieje magii albo księga z zaklęciami?

Kup książkę Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Książka
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
J.K. Rowling (Robert Galbraith)
Inne książki autora
Harry potter and sorcerer
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Harry potter and sorcerer

An irresistible new edition of Harry Potter and the Philosopher's Stone created with ultra-talented designers MinaLima, the design magicians behind the...

Zabójcza biel
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Zabójcza biel

„Widziałem, jak ktoś zabił dziecko. Udusił je… obok konia”. Billy, zdesperowany młody mężczyzna, przychodzi do agencji Cormorana Strike’a...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy