Recenzja książki: Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Z rozkazu perskiego króla Aswerusa (nie jest on postacią historyczną, według dokumentów następcą króla Dariusza został Kserkses) na dwór w Suzie (stolica egzotycznego perskiego imperium) przybyły najpiękniejsze kobiety w królestwie. Wśród nich znalazła się Estera. To właśnie ona, niczym Kopciuszek, najbardziej przypadła do gustu królowi. Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się wzruszająca publikacja Estera (pierwszy tom serii Opowieści o miłości). Dlaczego Kobieta, która zmieniła bieg historii stała się aż tak ważną postacią, że autorzy piszą o niej książki, artyści-malarze upamiętniają ją na płótnach, a reżyserzy przedstawiają jej losy na szklanym ekranie?

Joan Wolf w interesujący sposób przybliża współczesnym czytelnikom historyczne wydarzenia sprzed tysięcy lat. Przemiana historii biblijnej (starotestamentalna Księga Estery) w powieść, było dla niej (jak sama przyznała) nie lada wyzwaniem (po dotarciu do ostatniej strony czytelnik stwierdzi, że wyzwaniu podołała). Autorka zachowała historyczne tło wydarzeń, dodając fikcję jedynie tam, gdzie okazywało się to niezbędne. A sama królowa Estera? Jako inteligentna Żydówka, przedstawicielka narodu wybranego przez Boga, niemożliwym do przerwania splotem wydarzeń została wplątana w sieć fałszu, z której (przynajmniej na pozór) nie było ucieczki. Chociaż nie należała do klanu perskich arystokratek, będąc emisariuszką na dworze królewskim, reprezentowała sprawy żydowskie przed Wielkim Królem Persji.

Czytelnik wprowadzony przez Joan Wolf w sam środek historycznych wydarzeń, ma okazję podziwiać w osobie Estery obowiązkowość, sumienność, wytrwałość oraz odwagę (to właśnie ona odważyła się interweniować u męża, aby uratować swój lud). Spotyka się z przyjaciółmi i wrogami, zwolennikami oraz przeciwnikami. Jest świadkiem podstępnego działania najwyższego urzędnika w Persji. By nie było za prosto, w trakcie lektury rodzi się wiele pytań. Do czego doprowadził królewski dekret, uzasadniający wymordowanie narodu izraelskiego? Czy Esterze udało się wpłynąć na decyzję męża? Co stało się ze skłonnym do intryg Hamanem i kto zajął jego stanowisko? Dzięki powieści ciekawość czytelnika zostanie całkowicie zaspokojona.

Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii to powieść o miłości, lojalności, nienawiści i zdradzie. Jest w niej miejsce na polityczne niepokoje oraz międzywyznaniowe napięcia. Lektura pokazuje, jak bardzo niebezpieczne może okazać się połączenie uwielbienia z zazdrością (jeżeli równowaga zniknie, szale zaczną przechylać się w złą stronę). Szybko następujące po sobie wydarzenia nie dają czytelnikowi możliwości oderwania się od lektury. W fakty historyczne wplecione zostały barwne opisy, mądre spostrzeżenia, modlitwy (zapisane kursywą) oraz opisy religijnych ceremonii związanych z perskimi wierzeniami.

Opowiedziana przez Joan Wolf historia wydarzyła się naprawdę. Na jej przykładzie autorka przestrzega przed niewłaściwym postępowaniem oraz pokazuje zalety wierności. Zachęca do życia w odpowiedzialności i prawdzie. Przekonuje, jak ważne w trudach codziennego życia jest zaufanie Bogu. Warto wczytać się w dzieje Estery, której imię oznacza „błyszcząca gwiazda”, by – jak ona – postępować w zgodzie z własnym sumieniem, „błyszcząc” wśród trudów codziennego życia. Warto po lekturę sięgnąć jak najszybciej, by utwierdzić się w trafności właściwych wyborów oraz słuszności podejmowanych decyzji.

Kup książkę Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii
Autor
Inne książki autora
Białe konie
Joan Wolf0
Okładka ksiązki - Białe konie

Anglia, okres wojen napoleońskich. Należeli do dwóch odmiennych światów. On – pułkownik brytyjskiej armii, potomek arystokratycznego rodu o wielowiekowej...

Szantażystka
Joan Wolf0
Okładka ksiązki - Szantażystka

Panna Georgiana Newbury po śmierci ojca zostaje bez grosza. Dom oraz majątek dostaje się w spadku niesympatycznemu i bezwzględnemu kuzynowi. Dziewczyna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy