Recenzja książki: Dziś jak kiedyś

Recenzuje: cyrysia

Aleksandra dotychczas prowadziła żywot karierowiczki-utracjuszki. Wspólnie z mężem, Pawłem, czerpała z życia pełnymi garściami, nie zwracając uwagi na to, że po drodze umyka jej coś naprawdę ważnego. Tymczasem Paweł znajduje nowy obiekt zainteresowania, w wyniku czego za obopólną zgodą małżonkowie biorą rozwód. Mając na względzie własne zdrowie psychiczne, Ola postanawia już dłużej nie pracować z byłym mężem w jednej firmie, dlatego rozgląda się za inną posadą. Z pomocą przychodzi jej najlepsza przyjaciółka, która proponuje ciekawą pracę w ulokowanej na prowincji starej wytwórni win. Perspektywa zamieszkania w niewielkim miasteczku i zarządzania podupadłym przedsiębiorstwem początkowo wydaje się Oli mało kusząca, lecz mimo tego w obecnym stanie ducha woli oderwać się od ostatnich przeżyć i wyjechać do Bąszynka. Okazuje się, że rzeczywistość przedstawia się jeszcze gorzej. Tak naprawdę wytwórnia win jest typową fabryką jednych z najtańszych jaboli, natomiast samo miasteczko zatrzymało się na czasach PRL-u. Czy w zaistniałej sytuacji Aleksandra ucieknie z powrotem do życia w wielkim mieście? A może odkryje uroki wsi i zostanie tutaj na zawsze?

Powieść Izabelli Frączyk to lekka, niezobowiązująca lektura, osadzona w polskich realiach. Czytając tę książkę, można odnieść wrażenie uczestnictwa w zawiłych perypetiach głównych bohaterów. Już od pierwszych stron powieści urzeka lekki, zabawny i ciepły styl. Poczucie humoru i świetnie skonstruowane postacie dopełniają naprawdę udaną całość. Akcja rozwija się spokojnie, miarowo, jednak jest naprawdę interesująca i zaskakująca. Oprócz delikatnego wątku miłosnego pojawia się w powieści motyw kryminalny. 

Autorka ukazuje w swej powieści dwa różne światy- wielkomiejski świat biznesu i realia małego miasteczka. Czy życie w mieście jest lepsze niż na prowincji? Aleksandra pobyt w Bąszynku traktowała jako zło konieczne. Tęskniła za zakupami w galerii handlowej, lunchami w eleganckich restauracjach, wizytami u fryzjerki, kosmetyczki lub staniem w korkach w godzinach szczytu. Dopiero po jakimś czasie zaczęła doceniać wszelkie walory swojej wsi.

Toż to inny świat! Serdeczni i prostolinijni ludzie, i te emocje… Proste. I zero miejsca na wyścig bezwzględnych szczurów, zaprogramowanych na sukces. Nie ma ułudy niedoścignionego szczytu kariery za cenę wzajemnego skakania sobie do gardeł – wymamrotała do siebie poruszona.


Izabella Frączyk w subtelny sposób uświadamia, że czasem warto zmienić perspektywę, wyrwać się z wyścigu szczurów i pomyśleć o sprawach najważniejszych. Nie zawsze kariera i władza są najważniejsze. Warto poznać także inne wartości, które nadają życiu sens, jak serdeczne relacje z bliźnimi, rodzina, miłość. Główna bohaterka początkowo może irytować. Przyzwyczajona do życia w luksusie, marudzi niczym dziecko, rozpaczając nad utratą lepszego świata. Na szczęście zmiany w jej życiu otworzyły jej oczy na wiele ważnych spraw, przełamała się więc i przekonała, co tak naprawdę się liczy.


Dziś jak kiedyś to ciekawa, optymistyczna lektura dla każdego, kto lubi opowieści o miłości, życiu, relacjach międzyludzkich i odkrywaniu samego siebie. Izabella Frączyk zmusza do refleksji nad dzisiejszymi priorytetami i zwraca uwagę na złożoność problemów społecznych. Krótko mówiąc: to idealna pozycja na długie wieczory. 

Kup książkę Dziś jak kiedyś

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziś jak kiedyś
Książka
Dziś jak kiedyś
Izabella Frączyk
Inne książki autora
Kobiety z odzysku. Trudne wybory
Izabella Frączyk0
Okładka ksiązki - Kobiety z odzysku. Trudne wybory

W życiu trzech przyjaciółek - Gośki, Felicji i Zuzy - nareszcie zapanował spokój i każda z nich zdołała w końcu odetchnąć po wydarzeniach, które były...

Wyrównane rachunki
Izabella Frączyk0
Okładka ksiązki - Wyrównane rachunki

Po niesamowitym ślubie Gośki oraz niespodziewanych zaręczynach Agaty zaprzyjaźnione towarzystwo wraca do swoich codziennych zajęć. Niestety tragiczny wypadek...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy