Recenzja książki: Dziewczynka ze srebrnym zębem

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze sporym stresem i niepewnością. Uczucia te wzmagają się zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, którzy w nowym i obcym miejscu często pozostają bez towarzystwa najbliższych im osób – rodziców. Dziewczynka ze srebrnym zębem to opowieść Andrzej(k)a Marka Grabowskiego o tym, jak pewien ośmiolatek, prawdopodobnie sam autor, poddany został leczeniu klinicznemu. Co wynikło z tego pobytu w szpitalu? Jak wyglądało leczenie w szpitalach w latach 60. ubiegłego wieku? Z kim można się w szpitalu zaprzyjaźnić? Na pytania te znajdziemy odpowiedzi w książce Dziewczynka ze srebrnym zębem.

recenzja Dziewczynka ze srebrnym zębem

Andrzejek trafił do szpitala z zapaleniem płuc. Najpierw przebywał w izolatce, a później został przeniesiony na dziecięcy oddział reumatologiczny, bo tylko takim dysponował szpital. Andrzejek miał osiem lat, więc samotny pobyt w szpitalu bardzo mu doskwierał. Tęsknota za rodzicami, zagubienie i strach przed tym, co go spotka i co go w szpitalu jeszcze czeka, napawały Andrzejka lękiem. Gdy jednak został przeniesiony do dziecięcej sali, szybko oswoił się ze współlokatorami. Poznał też tytułową dziewczynkę ze srebrnym zębem. Okazało się, że to nastoletnia Ania, dziewczynka z cyrku, która zabawiała Andrzejka niesamowitymi opowieściami, ale też pokazywała cyrkowe sztuczki.

Pobyt na oddziale to jednak nie tylko piękna przyjaźń chłopca z dziewczynką ze srebrnym zębem. To również zmaganie się z Siwym, starszym chłopcem, który notorycznie dokuczał innym dzieciom. To też stawianie czoła zabiegom medycznym i formo, jakie przybierały badania prowadzone przez lekarzy – dzisiaj prawdopodobnie już nieakceptowalnym. To również rozwiązywanie zagadki dotyczącej jednej z pielęgniarek i próba wytłumaczenia problemów, z jakimi zmagają się zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala.

Dziewczynka ze srebrnym zębem to historia napisana lekko i przystępnie. Odnajdą się w niej przede wszystkim dorośli czytelnicy – dziadkowie i babcie – mogący Dziewczynkę ze srebrnym zębem czytać swoim wnukom. Opisane na stronach książki wydarzenia z pewnością zabiorą dorosłych do czasów ich dzieciństwa i skłonią do snucia własnych opowieści. Kto wie, może też z pobytu w szpitalu?

Książkę Andrzej(k)a Marka Grabowskiego czyta się szybko, z zainteresowaniem śledząc losy poszczególnych bohaterów – pacjentów i pracowników szpitala. Niesamowite historie opowiadane przez Anię sprawiają z kolei, że lektura przypomina nieco powieść szkatułkową, kierowaną do najmłodszych czytelników.

Dziewczynka ze srebrnym zębem została starannie zilustrowana przez Kasię Kołodziej. Obrazki są czarno-białe, konturowe, ale świetnie oddają atmosferę opisywanych wydarzeń. Młody czytelnik przyglądać się im będzie z zachwytem. Pomogą one też w wyobrażeniu sobie wyglądu bohaterów bądź scen opisywanych na stronach książki.

Historia Andrzej(k)a Marka Grabowskiego to pasjonująca podróż w czasie, ale też opowieść oswajająca dzieci z tym, co dla nich nieznane i być może przez to trochę straszne. Opisując pobyt w szpitalu, autor udowadnia, że z każdej, nawet najbardziej niepokojącej nas sytuacji, zawsze znajdzie się wyjście. Że to strach ma wielkie oczy, a my – stawiając mu czoła – w końcu ostatecznie go oswoimy.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Dziewczynka ze srebrnym zębem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziewczynka ze srebrnym zębem
Książka
Dziewczynka ze srebrnym zębem
Andrzej Marek Grabowski
Inne książki autora
Mumciuś
Andrzej Marek Grabowski 0
Okładka ksiązki - Mumciuś

Czy przyszło Ci do głowy, że w Twoim domu może mieszkać mumciuś, czyli stworzonko z kosmosu? Na pewno nie! A przecież mumciusie żyją wśród nas! Niestety...

Dziewczynka ze srebrnym zębem
Andrzej Marek Grabowski 0
Okładka ksiązki - Dziewczynka ze srebrnym zębem

Siedmioletni Andrzejek leży w szpitalu, i choć czuje się chwilami jak bohater thrillera, horroru i kryminału w jednym, nie jest to zły czas. Dzieje się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy